TERMOWIZJA czyli badanie kamerą termowizyjną

Wykonujemy dokładne badania kamerą termowizyjną. Termowizja wykonywana jest dla budynków i lokali ogrzewanych lub chłodzonych.

Badania kamerą termowizyjną zwane również termografią lub termowizją pozwalają na wczesne diagnozowanie zagrożeń takich jak – wilgoć, zagrzybienie, przemarzanie. Termowizja jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych a dodatkowo jest badaniem nieniszczącym. Po zakończeniu badania sporządzamy szczegółowy raport z dokumentacją fotograficzną, w którym zawarte są zalecenia dotyczące sposobów usunięcia usterek wykrytych w trakcie kontroli. Termowizję przeprowadza się m.in. by:
– ocenić czy opłacalne jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku i wskazanie newralgicznych elementów,
– zweryfikować szczelność drzwi i okien oraz poprawność montażu stolarki,
– sprawdzić, czy prace ociepleniowe zostały przeprowadzone poprawnie i wykryć przerwy w izolacji termicznej budynków,
– odnaleźć miejsca, w których występują zawilgocenia i odszukać źródło ich pochodzenia,
– znaleźć przyczyny wadliwego działania ogrzewania podłogowego,
– wykryć miejsca mostków termicznych przyczyniających się do wyższych rachunków za energię,
– zdiagnozować uszkodzenia powstałe przez gryzonie (m.in. kuny),
– zlokalizować przebieg ukrytych w ścianie lub stropie instalacji wodnych i grzewczych. Termowizja.

Badania kamerą termowizyjną (termowizja) - ważne jest narzędzie oraz osoba, która potrafi z niego korzystać.

Luzacjusz
Luzacjusz

Samo posiadanie nawet najdroższej kamery termowizyjnej nie zastąpi wykwalifikowanego operatora. W przypadku termogramów do czynienia mamy bowiem z anomaliami, które doświadczony operator znający fizykę budowli, potrafi w odpowiedni sposób zinterpretować, ocenić i wyeliminować.  Termowizję należy przeprowadzić w odpowiedni sposób, z zachowaniem pewnych odgórnych reguł. Istotna jest także prawidłowa analiza wyników oraz interpretacja danych. Bez tego nie można wyciągnąć konstruktywnych wniosków. My znamy się na termografii. Wiemy, na co zwracać uwagę podczas pomiarów. Mamy profesjonalne urządzenia a pracownicy posiadają niezbędne uprawnienia i wykształcenie kierunkowe. Termowizja.

Szczególnym zastosowaniem termowizji jest diagnostyka izolacyjności cieplnej budynków zarówno przed, jak i po termomodernizacji. Na podstawie zdjęć termowizyjnych bezinwazyjnie dokonuje się jakościowej oceny izolacji, w tym występowania mostków cieplnych, czyli miejsc, których właściwości termoizolacyjne są gorsze niż pozostałej części przegrody. Dzięki temu można starannie zaplanować działania termomodernizacyjne mające na celu ograniczenie strat ciepła. Z kolei badania budynków oddawanych do użytkowania pozwalają ocenić jakość wykonanych robót budowlanych. Z naszego doświadczenia wynika, że problem złego osadzenia okien występuje bardzo często. Poza ekstremalnymi przypadkami, dokładne wykrycie miejsca nieszczelności bez użycia profesjonalnych narzędzi jest praktycznie niemożliwe.

Konkrecjusz
Konkrecjusz

Termowizja oznacza: "Nie kupuj kota w worku" i wykonaj badania kamerą termowizyjną.

Anegdota
Anegdota

Wymiana instalacji jest dość kosztowna, bo przecież często wiąże się z długo trwającymi pracami. Lepiej zatem wiedzieć wszystko o stanie budynku przede wszystkim zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości. Jeśli instalacje okażą się w złym stanie technicznym możemy przecież negocjować cenę lub poprosić, żeby właściciel wykonał konieczne prace. Przy zakupie nieruchomości warto sprawdzić, czy i jak została wykonana izolacja termiczna, stolarka lub czy pod świeżą warstwą farby  nie zostały ukryte toksyczne grzyby i pleśnie. W tym celu warto bez wątpienia wykonać badanie termowizyjne. Badanie kamerą termowizyjną można wykonać również, gdy planujemy zakup lub odbieramy mieszkanie od dewelopera. Dzięki temu sprawdzimy stan budynku i jakość jego wykonania, by w trakcie użytkowania uniknąć niemiłych niespodzianek. Termowizja jest tania i obiektywna.

Nad termowizją powinny pomyśleć osoby, których rachunki za ciepło są bardzo wysokie. Myśląc o badaniu termowizyjnym zazwyczaj mamy na myśli kontrolę strat ciepła z budynku w okresie zimowym. Badania termowizyjne zalecane są jednak również w przypadku budynków klimatyzowanych, wówczas – przy zaistnieniu dogodnych warunków – możemy je przeprowadzać także latem. Termowizja jest tanim badaniem jeśli porówna się ją do innych specjalistycznych badań i analiz budynków.

Prezencjusz
Prezencjusz
Scroll to Top