AUDYTY ENERGETYCZNE BUDYNKÓW i LOKALI

Planujesz zmniejszyć koszty na ogrzewanie i klimatyzację budynku lub chcesz zdobyć dotację na termomodernizację budynku? Wykonamy dla Ciebie profesjonalny audyt energetyczny. Wszystkie nasze dotychczasowe audyty były pozytywnie weryfikowane, a pierwszy audyt energetyczny wykonaliśmy już w 2001r.

Zwykle inwestor ma ogromne trudności z wyborem optymalnych rozwiązań, a zainwestowane przez niego środki mogą nie dać spodziewanych rezultatów. Potrzebna jest więc opinia niezależnego eksperta potrafiącego wybrać rozwiązania, które pozwolą dokładnie przewidzieć rezultaty planowanej termomodernizacji. Dobrze o tym wiedzą jednostki przyznające bezzwrotne dotacje oraz pożyczki i wymagają przedłożenia karty audytu, a często również wymagają pełnego audytu energetycznego. Niezbędnym zatem warunkiem powodzenia jest dobrze wykonany audyt energetyczny, czyli obszerny dokument zawierający dokładną analizę stanu istniejącego, oraz propozycje wykonania oraz sfinansowania usprawnień. Inwestor z audytu dowie się co warto zrobić w budynku by zmniejszyć jego koszty eksploatacyjne a okres zwrotu inwestycji był jak najkrótszy. Dowie się również ile będzie płacił za ogrzewanie i energię elektryczną po wykonaniu termomodernizacji, jakie materiały i ich grubość należy zastosować oraz jaką technologię i metodę montażu trzeba przyjąć by efekt końcowy był jak najlepszy a zwrot z inwestycji jak najszybszy. Audyt energetyczny jest też dokumentem, dzięki któremu inwestor może postarać się o bezzwrotną dotację na ten cel z programu rządowego lub regionalnego i warto to rozważyć, gdyż są to praktycznie darmowe pieniądze, które sprawią, że nasze roczne wydatki na ogrzanie budynku znacząco spadną, komfort wzrośnie a dodatkowo możemy przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego.

Anegdota

Termomodernizacja budynku to kosztowne przedsięwzięcie a Koszt audytu w stosunku do oszczędności jest naprawdę znikomy. Dla uzyskania pożądanych efektów polegających na zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku, należy przeprowadzić jego szczegółową analizę i w tym celu sporządza się audyt energetyczny. Można to uczynić dla każdego rodzaju budynku, lokalu i mieszkania bez względu na formę własności. W audycie energetycznym uwzględnia się wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w budynkach związane ze zużyciem energii. Dokonuje on obiektywnej oceny zasadności realizacji usprawnień modernizacyjnych i wskazuje rozwiązanie optymalne, zarówno z punktu widzenia kosztów realizacji, jak również późniejszych oszczędności. Audyt może stać się podstawą do zmiany wielkości mocy zamówionej energii elektrycznej, co przedkłada się na niższe rachunki za prąd. Pozytywnie zweryfikowany audyt stanowi niezbędny załącznik do wniosków o sfinansowanie termomodernizacji w formie bezzwrotnej dotacji, gdzie często koszt przygotowania audytów jest kosztem kwalifikowanym i jest w całości refundowany. Oznacza to, że otrzymasz zwrot kosztów za nasz audyt, jeśli przyznana zostanie tobie dotacja w ramach takiego programu. Ponieważ jesteśmy pewni jakości naszych audytów, możemy umówić się na zapłatę większej części wynagrodzenia, gdy już otrzymasz dotację a audyt zostanie pozytywnie zweryfikowany. Płacisz zatem za efekty a nie obietnice! 

Audyt energetyczny nie jest konieczny przed podjęciem prac termomodernizacyjnych o ile nie starasz się o dotację na ten cel. Firmy wykonujące docieplenia budynków wykonają swoją pracę, za którą wezmą od inwestora pieniądze. Czy wykonają swoją pracę tak, jak należy? W wielu przypadkach zapewne tak, być może zlikwidowane zostaną wszystkie mostki cieplne, zastosowany będzie odpowiedni styropian, klej, siatka zbrojąca i tynk współgrające ze sobą w ramach jednego systemu, a całość prac zostanie przeprowadzona bez fuszerki. Stanie się tak pod warunkiem, że trafimy na rzetelną firmę wykonawczą. Nie zmieni to jednak zasadniczej kwestii, a mianowicie tego, że działanie bez audytu energetycznego będzie działaniem „po omacku”. Termomodernizacja to nie tylko sposób na podwyższenie komfortu użytkowania budynku, ale także obniżenie jego kosztów eksploatacyjnych. Aby jednak mogła przynieść spodziewane efekty musi być przeprowadzona w sposób profesjonalny, a bez audytu energetycznego, będzie to bardzo trudne.

Konkrecjusz
Luzacjusz

Procedura audytu energetycznego jest skomplikowana i jeśli audyt ma spełniać swoją rolę, warto go zlecić dobremu specjaliście. W najgorszym razie zlecając audyt nierzetelnej osobie ryzykujesz, że zainwestowane pieniądze zostaną utopione w błocie i nigdy nie osiągniesz zamierzonej oszczędności. Nie podejmując jednak żadnych działań sprawiamy, że nasze pieniądze w każdym okresie grzewczym ulatują przez komin. Dzisiaj standardy ocieplania budynków są inne niż kilkanaście lat temu i 10 cm warstwa styropianu to zdecydowanie za mało by myśleć o niskich wydatkach w dobie rosnących cen energii. Można zatem poszukać oszczędności nawet przy budynkach ocieplonych kilka lat wcześniej, bo najlepiej zarobione pieniądze to te, które zaoszczędzisz. To trochę jak z lokatą bankową. Nie robiąc nic, obserwujesz jak pieniądze się pomnażają. Ponadto wybierając lokatę nie jest bez znaczenia ile procent zyskasz oraz czy bank jest stabilny i wiarygodny. Identycznie jest z audytem energetycznym, ale jest też jedna różnica. Polega ona na tym, że lokaty w ww. banku mogą dać Ci około 1% zysku w skali roku z wpłaconych środków, gdy tymczasem niektóre prace termomodernizacyjne potrafią obniżyć koszt ogrzewania budynku o ponad 80% rocznie! Nawet bez dotacji byłaby to świetna inwestycja – dużo lepsza niż nawet najlepsze konta oszczędnościowe i lokaty w banku.

Wielu boi się zlecić wykonanie audytu bo nie wiedzą ile to będzie kosztowało, czy uda się zdobyć dotację oraz czy będzie to opłacalne. Tym osobom postanowiliśmy służyć pomocą dokonując za darmo wstępną ocenę opłacalności gdzie sprawdzimy i doradzimy czy budynek ma potencjał oraz czy warto ubiegać się o dotację. Ponadto jeśli przeraża Cię sama myśl związana z procedurą uzyskiwania środków publicznych, polecimy sprawdzoną firmę, która za Ciebie przygotuje wniosek i postara się o bezzwrotną dotację. Bez wyraźnej prośby klienta nie wykonujemy również audytu wstępnego przed audytem szczegółowym jak robi to wiele firm. Posiadamy na tyle duże doświadczenie i wiedzę, by po darmowych oględzinach określić czy budynek ma potencjał. W trakcie oględzin wspomagamy się profesjonalnym sprzętem jak chociażby kamerą termowizyjną. Dzięki temu nie narażamy klienta na niepotrzebne koszty związane z przygotowaniem dodatkowego opracowania. Jesteśmy na tyle skuteczni, że możemy również zaproponować uregulowanie większej części płatności za audyt w chwili, gdy inwestor uzyska już informację o przyznaniu dotacji.

Prezencjusz

Zadzwoń i umów się z nami na darmowe oględziny podczas, których wstępnie sprawdzimy czy oraz ile możesz oszczędzić. Powiemy Ci jaki byłby koszt wykonania audytu oraz podpowiemy czy jest bezzwrotna dotacja z której można skorzystać, by pozyskać darmowe, publiczne środki na ten cel. Zachęcamy też do odwiedzania naszego bloga, gdzie zawarte są informacje na temat niektórych dostępnych dotacji.

Na kończący się rok przygotowaliśmy wyjątkową promocję obowiązującą w okresie od 01.10 – 31.12.2019 r.:

Show Buttons
Hide Buttons