DOBÓR OZE: POMPY CIEPŁA, INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE I SOLARNE

Profesjonalnie projektujemy i dobieramy m.in. pompy ciepła, instalacje solarne oraz fotowoltaiczne, jak również inne rodzaje odnawialnych źródeł energii (OZE) do budynków mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Rozwiązania instalacyjne przyjmujemy biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji, łatwość obsługi, trwałość rozwiązań oraz dbałość o środowisko naturalne.

Luzacjusz

Aby tanim kosztem ogrzać budynek zimą, chłodzić latem a do tego nie wpłynąć negatywnie na środowisko naturalne, należy przewidzieć zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Jeszcze nie tak dawno OZE było praktycznie niedostępne dla przeciętnego obywatela, ale sytuacja całkowicie się zmieniła z chwilą gdy spadły ceny instalacji fotowoltaicznych, w Polsce weszły w życie korzystne przepisy prawne (np. dotyczące rocznego bilansowania energii elektrycznej) a pompy ciepła zawitały do naszych domów. Dziś pompa ciepła może zapewnić ciepło zimą znacznie taniej niż kocioł gazowy. Odpada nam koszt budowy kotłowni w budynku, kominów a sama pompa ciepła jest bezobsługowa i oprócz tego, że może wytwarzać ciepło zimą nawet przy -20°C, to w dodatku latem może dostarczać chłód do budynku w sposób znacznie zdrowszy niż klimatyzatory. Jednoczesne  bowiem zastosowanie pompy ciepła i klimakonwektorów lub przegród chłodzących, likwiduje całkowicie ryzyko zarażenia bakteriami coli lub legionelli pochodzących z instalacji klimatyzacyjnej. Zestaw pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej, która produkuje energię elektryczną na nasze potrzeby korzystając z energii Słońca, zwykle zwraca się w ciągu 6-10 lat w porównaniu z kotłem węglowym, generując w kolejnych latach czysty (dosłownie oraz w przenośni) zysk.

Poprawny dobór pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy innego rodzaju odnawialnego źródła ciepła nie jest łatwym zadaniem i musi być poprzedzone żmudnymi, ale koniecznymi obliczeniami i pomiarami. Niestety w praktyce bardzo często zwracają się do nas inwestorzy, którzy zainwestowali niemałe nieraz pieniądze w nowoczesne rozwiązania, ale nie osiągnęli zamierzonego efektu. Budynki często są niedogrzane w zimie, ponadto biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, nie ma szansy by te kiedykolwiek się zwróciły, nie mówiąc już o zakładanym zysku z inwestycji. Wraz ze wzrostem zainteresowania pompami ciepła i instalacjami fotowoltaicznymi, pojawiło się na rynku wiele nieuczciwych firm, które nie posiadając podstawowej wiedzy i doświadczenia, próbują na tym zarobić. W efekcie często zdarza się, że urządzenia są dobierane na wyczucie i są przewymiarowane lub zbyt małej mocy, a system grzewczy działa z niską efektywnością. My dobieramy rozwiązania dopiero po wykonaniu niezbędnych obliczeń, dzięki czemu inwestor ma pewność, że cały system został przyjęty w sposób optymalny by zapewnić jak najwyższe zyski z inwestycji i krótkie czasy zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Ponadto profesjonalnie wykonany audyt energetyczny budynku daje możliwość ubiegania się o korzystne formy wsparcia finansowego ze strony państwa w formie bezzwrotnych dotacji lub pożyczek umarzalnych lub nisko-oprocentowanych.

Konkrecjusz
Anegdota

Chyba nikt z nas nie oddałby laptopa do naprawy kowalowi a pieniędzy do zainwestowania na giełdzie hazardziście. Dlaczego w przypadku skomplikowanych systemów grzewczych, ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz chłodzenia budynku i wytwarzania energii elektrycznej miałoby być tak, że decyzje oddajemy osobom, które nie mają o tym żadnego pojęcia? Przecież kupując lodówkę mamy gwarancję producenta i pewność, że musiał on zaprojektować oraz wyprodukować urządzenie spełniając jakieś normy i standardy. System grzania, chłodzenia i przygotowania c.w.u. nie ogranicza się do jednego urządzenia, ale jest to cały system zależnych od siebie instalacji i urządzeń. Ich poprawny dobór sprawi, że będziemy cieszyli się niskimi kosztami eksploatacyjnymi budynku i wygodą w jego obsłudze. Mając świadomość jak odpowiedzialne jest to zadanie, cały czas podnosimy swoją wiedzę oraz współpracujemy z biurami projektowymi producentów sprzętu, konsultując z nimi nasze projekty by inwestor miał pewność, że zainwestowane środki szybko się zwrócą i będą generowały zysk a instalacje spełnią swoje zadanie. Ponadto dobieramy rozwiązania najkorzystniejsze dla inwestora bez ograniczenia się do jednego producenta.

Dobierając dla klienta optymalne rozwiązania z zakresu centralnego ogrzewania, chłodzenia budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, robimy rozeznanie potrzeb i możliwości inwestora. Nawet najlepsze rozwiązania nie będą mogły zostać zrealizowane, jeśli inwestor nie dysponuje środkami na realizację inwestycji lub możliwością ich pozyskania w formie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki. Dlatego znając realia proponujemy rozwiązania, które są w zasięgu inwestora i przy jego budżecie przyniosą jak najlepsze efekty użytkowe, finansowe i ekologiczne. Błędne jest bowiem przekonanie, że tylko najbogatszych stać na oszczędzanie. Nawet dysponując niedużym budżetem, można poczynić pewne kroki inwestycyjne, które przyniosą oszczędności. Ostatnio bardzo popularna pompa ciepła jest rozwiązaniem niezwykle ciekawym, pozwalającym na jednoczesne ogrzanie budynku zimą, chłodzenie latem i przygotowanie ciepłej wody użytkowej przez cały rok, czerpiąc od 75% energii z darmowego źródła (np. powietrza) a zaledwie do 25% z energii elektrycznej potrzebnej do napędu podzespołów urządzenia. Dokładając do tego własną instalację fotowoltaiczną wytwarzającą prąd z energii słonecznej, porównując tradycyjne koszty ogrzania budynku możemy w ciągu kilku lat uzyskać zwrot z inwestycji a przez kolejne lata „za darmo” ogrzewać i chłodzić budynek oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Wreszcie rozsądne prawo w zakresie rocznego bilansowania energii elektrycznej pozwala inwestorom na produkcję energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej na swoje potrzeby zaspokajając roczne zapotrzebowanie na prąd. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż współpracujemy ze sprawdzonymi i dobrymi firmami montażowymi, które dają gwarancję wysokiej jakości oraz zapewniają sprawny serwis.

Prezencjusz