OCENA NIERUCHOMOŚCI PRZED ZAKUPEM

Chcesz wiedzieć co chcą Ci sprzedać? Zamów u nas usługę oceny technicznej budynku przed zakupem. Inżynier budownictwa z uprawnieniami budowlanymi przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu sprawdzi stan techniczny i dokumentację budynku oraz wskaże na słabe punkty, które mogą być argumentem do obniżenia ceny sprzedaży.

Anegdota

Planując kupno domu nowego czy używanego, warto poświęcić trochę czasu, aby szczegółowo ocenić stan techniczny przy wsparciu wykwalifikowanego inżyniera. Dla większości osób, zakup domu jest poważną inwestycją, często największą i jedyną taką w życiu. Do zakupu zachęca nas zapach świeżości, większy metraż, wymarzona okolica, spokój czy kawałek własnego ogrodu. Przygoda zaczyna się w naszej głowie, kiedy podejmujemy decyzję o zakupie a następnie wyobrażamy sobie jak miło będzie mieszkać w tym domu, jak go wykończymy i umeblujemy dostosowując do własnych potrzeb. Prawdziwa przygoda jednak zaczyna się się dopiero po kupnie wymarzonego domu. Od początku pojawiają się różne wydatki oraz na jaw wychodzą różne wady, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia lub je zbagatelizowaliśmy a okazały się poważniejsze niż można było przypuszczać. Aby marzenia nie zamieniły się w koszmar, warto poświęcić ułamek procenta ceny nieruchomości na to, by doświadczony i kompetentny specjalista zawodowo związany z kontrolą stanu technicznego budynków ocenił dla nas budynek, zanim złożymy podpis pod umową ostatecznie stając się jego właścicielem i ponosząc odpowiedzialność za jego stan techniczny.

Zakup domu może być spełnieniem naszych marzeń lub przyczyną zawału serca. Kupując używany samochód oglądamy go uważnie z każdej strony, zaglądamy pod maskę, mierzymy grubość lakieru, weryfikujemy dokumenty, sprawdzamy historię wypadkowości i licznik przebiegu. Kupując dom, który jest nieporównanie droższy a do tego trudniej zbywalny, patrzymy na niego oczami wyobraźni i liczymy na szczęście oraz uczciwość sprzedawcy. O tym jak wielki jest to problem mogłem przekonać się osobiście nie raz, widząc jak ciężko jest ludziom zaakceptować fakt, że ich „wymarzony” dom posiada poważną wadę, która narazi ich na olbrzymie koszty w niedalekiej przyszłości. Są osoby, którym ciężko jest zaakceptować taką informację nawet jeśli pokaże im się źródło problemu i wyjaśni skutki jakie to za sobą pociągnie. Zdarzyło się, że wola zakupu upatrzonego domu była tak wielka, że na skutek wykrytej krytycznej wady budynku sprzedawca opuścił cenę o 30% i nasz klient zdecydował się na zakup mimo, że nawet po obniżce wartość prac mających na celu zabezpieczenie budynku przewyższała jego wartość. Naszą rolą w tym przypadku jest ochrona klienta przed popełnieniem życiowego błędu. Jeśli ktoś kieruje się emocjami a nie zdrowym rozsądkiem, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Uważam, że żadne marzenia nie są tego warte bo na rynku nieruchomości można znaleźć również bardzo ciekawe propozycje.

Luzacjusz
Konkrecjusz

Wynajmując specjalistę do oceny stanu technicznego przed zakupem domu, mieszkania czy innego obiektu budowlanego, inwestor robi to by zabezpieczyć swój interes. Ustawodawca określił, że to właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymania budynku w dobrym stanie technicznym i wizualnym nie dopuszczając do pogorszenia jego stanu technicznego, jednak z chwilą zakupu nieruchomości obowiązki te przechodzą na nowego właściciela. Odpowiedzialność nie ogranicza się do wad, które nastąpiły po dniu zakupu ale dotyczy również zdarzeń, które nastąpiły przed dniem zakupu. Oznacza to, że nabywca odpowiada również za wady, o których mógł nie wiedzieć w dniu zakupu. Obarczenie sprzedawcy za to, że sprzedał nam rzecz wadliwą wymagałoby stoczenia długotrwałej i kosztownej batalii sądowej i udowodnienia, że sprzedawca działał w złej wierze zatajając przed nami wady a ponadto, że kupujący dołożył wszelkiej staranności by przed zakupem rozpoznać stan techniczny budynku. Nabywca trudno będzie miał przekonać sąd o tym, że dołożył wszelkiej staranności przez zakupem, jeśli kierował się wyłącznie emocjami i nawet nie poprosił specjalistę o dokonanie oceny stanu technicznego. Udowodnienie, że sprzedawca działał w złej wierze jest jeszcze trudniejsze. Rozsądnie jest zatem zbadać nieruchomość przed jej zakupem, by później uniknąć nieprzyjemności i sądu a jeśli się to nie uda, ocena techniczna będzie dowodem na to, że kupujący dołożył wszelkich starań by zbadać stan techniczny budynku przed zakupem.

Opinia techniczna czy ekspertyza budowlana, zwykle dostarcza kupującemu argumentów w rozmowie nt. obniżki ceny zakupu. Koszt naszej usługi jest znikomy w porównaniu do ceny zakupu a co najważniejsze, przynosi wymierne korzyści kupującemu. Dzieje się tak dlatego, gdyż szczegółowo badamy nie tylko stan techniczny budynku ale również analizujemy dokumentację budynku, jej aktualność, poprawność prowadzenia książki obiektu budowlanego oraz terminowość przeprowadzania obowiązkowych kontroli okresowych budynku. W efekcie jeśli sprzedawcy zależy na sprzedaży nieruchomości, pod wpływem faktów przez nas ujawnionych często decyduje się na obniżenie ceny sprzedaży. Biorąc pod uwagę koszt naszej usługi oraz cenę nieruchomości, zawsze obniżka ceny zakupu kilkakrotnie przewyższa cenę naszej usługi i stanowi oszczędność dla kupującego.

Prezencjusz
Show Buttons
Hide Buttons