ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW I LOKALI

Sporządzimy świadectwo charakterystyki energetycznej na potrzeby m.in. sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Zgodnie z prawem właściciel lub zarządca budynku powinien zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku budynków i lokali wynajmowanych oraz zbywanych na podstawie umowy sprzedaży.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to inaczej certyfikat energetyczny lub świadectwo energetyczne

Konkrecjusz
Konkrecjusz

Świadectwo charakterystyki energetycznej (inaczej: certyfikat energetyczny lub świadectwo energetyczne) to dokument sporządzony przez uprawnionego certyfikatora, w którym wyliczono zużycie energii przez budynek. Właściciele nieruchomości otrzymują zapisane w krótkiej formie praktyczne zalecenia dotyczące przedsięwzięć termomodernizacyjnych mających na celu obniżenie zużycia energii a w przypadku sprzedaży pozwolą na wiarygodne zaprezentowanie wszystkich walorów budynku lub lokalu. Kupujący nieruchomość otrzymują rzetelną informację o kosztach eksploatacyjnych budynku, co daje im możliwość obiektywnego porównania budynku z innymi obiektami pod kątem przyszłych wydatków. Trzeba natomiast wiedzieć, że wskaźnik graficzny na tytułowej stronie świadectwa może wprowadzić kupującego w błąd. Nasi klienci są zatem instruowani, jak należy interpretować świadectwo oraz na co warto zwrócić uwagę.

Dane zawarte w świadectwie mogą stanowić jeden z ważnych elementów wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości. W świadectwie ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię na podstawie jego stałych, obiektywnych cech. Zużycia energii, może się bowiem zmieniać w zależności od sposobu użytkowania oraz przyzwyczajeń i nie jest miarodajnym kryterium. Podejmując decyzję o zakupie samochodu, bierzemy pod uwagę jego spalanie, przyspieszenie, koszty serwisu i części zamiennych. W przypadku budynków, nabywcy rzadko zastanawiają się jakie będą koszty jego utrzymania. Tymczasem te zwykle są dużo wyższe niż roczne koszty utrzymania i eksploatacji pojazdu. Budynki potrafią kolosalnie różnić się pod tym względem między sobą. Informacje na temat energochłonności zawarte w certyfikacie pomogą nam dokonać racjonalnego zakupu, co przełoży się na niższe koszty utrzymania nieruchomości.

Luzacjusz
Luzacjusz

Świadectwa charakterystyki energetycznej informują o kosztach eksploatacji budynku

Anegdota
Anegdota

Cechy energetyczne budynku decydują o koszcie eksploatacji i mają istotny wpływ na jakość życia w budynku. W związku z powyższym kupujący i najemcy powinni domagać się otrzymania świadectwa charakterystyki energetycznej od właściciela. Wprowadzenie oceny energetycznej umożliwia dokonywanie w pełni uczciwych transakcji sprzedaży i stanowi zabezpieczenie przed nieujawnionymi wadami  budynku. Jeśli właściciel zwleka z pokazaniem nabywcy świadectwa energetycznego, w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Dzięki certyfikatowi właściciel ma możliwość uzyskania ceny sprzedaży lub najmu odpowiedniej do jakości budynku czy lokalu. Ostatecznie jeśli nie chce przekazać nam certyfikatu, może to oznaczać, że nieruchomość posiada ukrytą wadę, którą stara się przed nami zataić.

Nie jest bez znaczenia z jakiego źródła pochodzi świadectwo charakterystyki energetycznej i kto je wykonał oraz na czyje zlecenie powstało. Nasi specjaliści posiadają uprawnienia certyfikatora energetycznego i wpisani są do rejestru Ministerstwa Rozwoju i Technologii a ponadto uprawnienia konstrukcyjno-budowlane, które gwarantują wysoki poziom przygotowania do ich sporządzania. Wykonujemy również weryfikacje świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Dzięki temu klient nasz klient ma pełny ogląd sytuacji zanim zdecyduje się na wydanie dużej sumy pieniędzy na zakup nieruchomości. Ponadto pomagamy naszym klientom zinterpretować zapisy zawarte w certyfikacie. Dzięki temu wiedzą jakie wartości czego dotyczą i na co zwrócić szczególną uwagę. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Prezencjusz
Prezencjusz