JAK MĄDRZE WYBRAĆ ENERGOOSZCZĘDNE LAMPY LED

Energooszczędne lampy LED

Lampy LED są łatwym sposobem na oszczędzanie energii i sprawiają, że nowoczesne gospodarstwa domowe są atrakcyjnie i dobrze oświetlone.

Lampy LED: ekonomiczne źródło światła

Nawet jeśli opłakujesz wycofywanie z obrotu tradycyjnych żarówek warto pożegnać się ze starą żarówką, ponieważ 95 procent ich mocy było zużywanych na wyprodukowanie ciepła, natomiast tylko 5% zamieniane było na światło. Nowoczesne źródła światła pracują średnio przez około 10 000 godzin i zużywają do 80 procent mniej energii elektrycznej niż stare żarówki. Lampy energooszczędne szybko zyskały ogromną popularność i są teraz dostępne we wszystkich kształtach i kolorach, dzięki czemu można je stosować w całym domu.

Jak znaleźć odpowiednią energooszczędną lampę

Energooszczędne lampy LED są dostępne w różnych rodzajach i kolorach, z kolei temperatura barwowa światła jest podana na opakowaniu:

 • 2000 kelwinów daje ciepłe światło podobne do płomienia świecy
 • 2700 kelwinów odpowiada ciepłemu białemu kolorowi światła porównywanemu do tradycyjnej żarówki
 • 2900 kelwinów daje ciepłe, białe światło
 • 4000 Kelwinów odpowiada neutralnej białej barwie
 • 5000 Kelwinów daje barwę chłodnobiałą
 • 6500 Kelvinów to światło dzienne białe określane jako zimne

Jasność różnych lamp najlepiej porównać do wartości strumienia świetlnego, który również wskazany jest na opakowaniu. Wartości światła klasycznych żarówek pomagają w orientacji:

 • 25 watów tradycyjnej żarówki dawało od 180 do 200 lumenów
 • 40 watów tradycyjnej żarówki dawało od 350 do 390 lumenów
 • 60 watów tradycyjnej żarówki dawało od 590 do 650 lumenów
 • 75 watów tradycyjnej żarówki dawało od 800 do 890 lumenów
 • 100 watów tradycyjnej żarówki dawało 1150 do 1270 lumenów

Lampy LED : przyszłość oszczędzająca energię

Diody LED (Light Emitting Diodes) są obecnie najbardziej energooszczędnymi źródłami światła. Zapewniają one co najmniej 15 000 godzin pracy, a bardziej zaawansowane diody LED nawet do 50 000. W standardowej wersji lampy LED są również dostępne jako zamiennik starych żarówek z trzonkiem E27 lub E14. Ponadto lampy LED są niezwykle wszechstronne i mogą przyjmować nietypowe kształty. Przekonują więc kreatywnymi możliwościami, a spadające ceny spowodowały, że diody LED rozprzestrzeniają się szybciej niż oczekiwano.

LED idealnie wpasowuje się w Smarthome

Lampy LED nie tylko oszczędzają energię, są również idealne do zastosowania w inteligentnych domach (tzw. Smarthome). Ponieważ diodą LED można sterować, idealnie nadaje się do automatyzacji domowej sieci. Jeśli kupisz diody LED oznaczone jako ściemnialne i upewnisz się, że lampa i ściemniacz są kompatybilne, możesz regulować jasność oraz, w niektórych modelach, kolor światła w sposób ciągły i płynny. W ten sposób na smartfonie lub tablecie można przyciemnić lub zmienić kolor światła za pomocą aplikacji. W związku z powyższym można tworzyć scenariusze oświetleniowe i aktywować je za naciśnięciem jednego przycisku. Inteligentne zarządzanie oświetleniem oszczędza energię elektryczną, a ponadto daje niemal nieograniczoną swobodą projektowania. Nowoczesne systemy zarządzania światłem są w stanie dopasować się nawet do pory dnia, dzięki czemu sztuczna barwa światła dostosowuje się do biorytmu ciała.

Kupując żarówki, zwróć uwagę na żarówki wymienne

Lampy LED są ekonomiczne i trwałe, a zatem stanowią naprawdę ciekawą propozycję. Niestety w handlu znajduje się coraz więcej lamp, w których diody LED są zainstalowane na stałe. Nawet jeśli żywotność lamp LED jest zasadniczo długa a oświetlenie tego typu kusi swoim wyglądem, warto zwrócić uwagę na następujące punkty przy zakupie lampy:

 • Lepiej wybierać takie lampy, w których można wymienić żarówkę.
 • Wstęgi świetlne i filigranowe kształty lamp są dostępne tylko z diodami LED zainstalowanymi na stałe, zatem należy zwrócić uwagę na dłuższą gwarancję.
 • Pamiętaj, aby zachować paragon zakupu i dobrze go opisać.
 • Przy wymianie żarówek i lamp halogenowych na diody LED, najlepiej jest zabrać ze sobą stare żarówki, aby znaleźć odpowiedni zamiennik.
 • Nie wyrzucaj wadliwych świateł i lamp do śmieci domowych. Lampy LED zawierają niewielkie ilości rtęci, więc nie należą do odpadów z gospodarstw domowych. Należy je utylizować, na przykład, poprzez liczne pojemniki do utylizacji w handlu detalicznym lub przez lokalne centrum recyklingu.
Lampa LED z diodami zainstalowanymi na stałe.

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: „20 porad i wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym„; „Pompy ciepła, ale czy to się opłaca?” oraz „Fotowoltaika„.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl lub skorzystania z formularza kontaktowego na stronie: www.inwentadom.pl/kontakt/