Jak zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów

Jak zaoszczędzić pieniądze

Istnieje wiele sposobów na minimalizowanie wydatków, zatem w tym artykule podpowiadamy jak zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów.

1. Napisz listę zakupów i postępuj zgodnie z nimi

Stara sztuczka, która wciąż się sprawdza – bowiem każdy, kto pisze listę rzeczy, których naprawdę potrzebuje przed zakupami i trzyma się ich, wydaje mniej pieniędzy.

2. By zaoszczędzić pieniądze, wyliczaj je!

Kiedy masz już listę zakupów, odlicz tylko tyle pieniędzy ile faktycznie potrzebujesz, bowiem zabieranie ze sobą karty płatniczej i pełnego portfela pieniędzy nie powstrzyma cię od zrobienia niepotrzebnych zakupów pod wpływem impulsu.

3. Lepiej płacić gotówką niż kartą, by zaoszczędzić pieniądze

W rzeczywistości, myśląc o płaceniu gotówką, człowiek zastanawia się dwa razy, czy naprawdę potrzebuje konkretnego przedmiotu. Zostało naukowo udowodnione, że płatności kartą są bardziej nierozważne, dzięki czemu wydajemy więcej pieniędzy.

4. Utwórz plan maksymalnych tygodniowych / miesięcznych wydatków

Dzięki narzuconemu planowi, który wskazuje, ile pieniędzy jest dostępnych na jaki cel na tydzień lub miesiąc, możesz także zaoszczędzić pieniądze w prosty sposób.

Przykład:

  •   max. 250 zł tygodniowo za jedzenie
  •   max. 500 zł miesięcznie na imprezy (kino, teatr, koncert, piłka nożna itp.)

Ci, którzy ściśle go przestrzegają, nie tylko zyskują doskonały przegląd swoich wydatków, ale także uczą się oszczędzać pieniądze lub odpowiednio je wykorzystywać.

5. Przestrzegaj zasady 10 minut i 30 dni

Można uniknąć wielu zbędnych wydatków, wstrzymując się od zakupu aby dokładne rozważyć, czy produkt jest naprawdę potrzebny. Przydatne są następujące 2 psychologiczne zasady:

a) Reguła 10 minut: W przypadku drobnych spontanicznych zakupów, zastanów się przez dziesięć minut, czy żądany artykuł nie jest zbędny.

b) Reguła 30 dni: W przypadku większych inwestycji odczekaj miesiąc, ponieważ po tym okresie pierwotny zapał może zniknąć a Ty ustrzeżesz się od nieprzemyślanych zakupów.

6. By zaoszczędzić pieniądze kupując nowe, pozbądź się starego

Będąc na zakupach zauważasz przykładowo ciekawe ubranie w dobrej cenie i postanawiasz je kupić, chociaż w szafie masz już wiele tego typu ubrań. Zanim kupisz kolejną rzecz, rozważ czy w zamian pozbędziesz się jednej starej rzeczy za każdą jedną nową. Jeśli nie, może ta rzecz wcale nie jest Ci potrzebna. Nie dotyczy to ubrań, których ewidentnie brakuje w naszej szafie.

7. Nigdy nie rób zakupów z pustym żołądkiem

Jest to również wynik kilku badań psychologicznych: robienie zakupów z głodnym żołądkiem wywiera ogromny wpływ na portfel. Dlatego wskazane jest, aby zawsze robić zakupy gdy głód i pragnienie są zaspokojone.

8. Korzystaj z ofert specjalnych – ale z rozumem

Wiele sklepów regularnie posiada specjalne oferty dotyczące wybranych produktów. Warto zaplanować takie zakupy z wyprzedzeniem i jeśli to możliwe zrobić zapasy wystarczające do kolejnej takiej oferty. To oszczędza dużo pieniędzy przez cały rok.

9. Zakupy odzieży i obuwia na wyprzedażach

Każdy, kto nie przywiązuje największej wagi do tego, aby zawsze mieć najnowsze ubrania z aktualnych kolekcji, powinien pomyśleć o wyprzedażach. Sklepy odzieżowe oferują artykuły znanych marek po obniżonych cenach z następujących powodów:

  • niewielkie, ale w dużej mierze dyskretne skazy na ubraniach
  • produkty pochodzą ze starszych lub mijających kolekcji

10. Skorzystaj z kart rabatowych

Niektóre sklepy oferują swoim klientom bezpłatne karty rabatowe, jednak w zamian zwykle należy wypełnić formularz. Dzięki takiej karcie kupujący otrzymuje regularne rabaty.

11. By zaoszczędzić pieniądze korzystaj z cashback

Cashback jest niewątpliwie jednym z najnowocześniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Za pośrednictwem platform, które współpracują z najbardziej różnorodnymi sklepami internetowymi, kupujący otrzymuje za każdy zakup określony procent zapłaconej kwoty, dzięki czemu część pieniędzy wraca do nas z powrotem. Nadal jednak należy zwracać uwagę na cenę!

12. Sprawdzaj ceny, nie wierz promocjom

Prawdziwe promocje się zdarzają, jednak równie często są tylko przynętą dla nieprzygotowanych klientów. Czasem sztucznie zawyża się cenę na kilka dni, by później zastosować wysoki rabat. Jednak co z tego, jeśli zakupiony towar w ramach promocji i tak jest droższy niż w innym sklepie? Warto sprawdzać ceny w internecie lub prowadzić własne zapiski przynajmniej produktów, które najczęściej kupujemy.

13. Kupuj potrawy regionalne i sezonowe

Każdy, kto rozgląda się po swoich ulubionych supermarketach, szybko zdaje sobie sprawę, że potrawy regionalne i sezonowe są często tańsze niż importowane z zagranicy. Ze względu na brak transportu i problemów z przechowywaniem, jakość lokalnych produktów jest ponadto często znacznie lepsza.

14. By zaoszczędzić pieniądze nie kupuj z przyzwyczajenia

Duże sklepy wiedzą, że przyzwyczajenie klienta wiąże go z konkretną marką, zatem zachęcają niskimi cenami i dobrą obsługą, ale zwykle do czasu. Zanim zatem z przyzwyczajenia pojedziesz do ulubionego marketu, sprawdź czy przypadkiem ceny w lokalnym sklepie nie są niższe a produkty bardziej lokalne.

15. Sprawdź towary z dolnych i górnych półek

Chodzi o produkty w sklepach, które znajdują się na dole lub na górze półki. Zwykle kosztują mniej niż produkty na środkowych półkach znajdujących się na wysokości wzroku. Położenie produktu ma wpływ na jego cenę ale nie koniecznie jakość czy przydatność.

Na wysokości wzroku zwykle znajdują się produkty w wyższych cenach. Warto sprawdzać górne i dolne półki.

16. Pij więcej wody z kranu, by zaoszczędzić pieniądze

„Piję wodę z kranu, bo to dla mnie same korzyści: mniej plastiku w koszu, więcej pieniędzy w kieszeni i satysfakcja, że nie jestem ofiarą marketingu nabitą w butelkę”. Tak picie wody kranowej reklamuje Pani Magda Popławska. Picie wody z kranu jest jednak zalecane tylko osobom mieszkającym w budynku z nową instalacją wodociągową. W budynkach ze starymi, zardzewiałymi rurami wodociągowymi jakość wody często może bowiem pozostawiać wiele do życzenia.

17. Przygotuj przekąskę w domu i zabierz ją ze sobą

Ponadto warto przygotować przekąskę w domu i zabrać ją do biura lub na uczelnię. Chociaż większość firm oferuje stołówkę lub przynajmniej automat z przekąskami, wyższe koszty i wątpliwa wartość zdrowotna przemawiają przeciwko temu.

18. Kup wysokiej jakości sprzęt gospodarstwa domowego

Stosunkowo łatwo jest kupić naprawdę przydatne i oszczędne urządzenia gospodarstwa domowego, jednak decydującym kryterium jest efektywność energetyczna, która powinna być co najmniej klasy C, najlepiej B, a nawet A (dawna A+++). Pozwala to zaoszczędzić pieniądze w perspektywie długoterminowej pomimo początkowo wyższych inwestycji.

19. Dziel zakupy z rodziną i znajomymi

Czasem można nabyć potrzebny produkt w okazjonalnej cenie ale przy zakupie dużej ilości. Warto zatem zapytać rodzinę i znajomych czy nie byliby zainteresowani tym produktem. Można zrobić wówczas wspólny zakup i skorzystać na niższej cenie.

20. Przygotuj się do zakupów, by zaoszczędzić pieniądze

Walka o klienta i jego portfel to walka psychologiczna wielkich koncernów z tobą właśnie. Jeśli przygotujesz się do zakupów, z pewnością nie popełnisz błędów, nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy i w skali roku zaoszczędzisz sporo pieniędzy a ponadto poczujesz się pewniej. Sklep jest sprzedawcą, który pragnie sprzedać Ci jak najwięcej i jak najdrożej a ponadto w sposób sprytny. Jeśli masz tego świadomość, unikniesz rozczarowania.

21. Podziel się z innymi dobrymi poradami

Powiedz innym o tym artykule, skorzystasz na tym Ty oraz twoi znajomi, bowiem świadomość klientów wymusza na sklepach bardziej ludzkie i uczciwe podejście do klientów, bez stosowania psychologicznych wybiegów.

Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z namiTel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl 

Scroll to Top