Właściwy system grzewczy dla alergików
Problem alergii dotyczy niemal co drugiego Polaka, natomiast większy odsetek to mieszkańcy miast. Wielu alergików zadaje pytanie, jak zapobiegać lub przynajmniej zmniejszać wpływ środowiska na alergię. Jest to szczególnie ważne w twoim domu. Dla alergików na kurz domowy, wybór odpowiedniej koncepcji ogrzewania może mieć duże znaczenie. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest ogrzewanie powierzchniowe, takie jak podłogowe i ścienne. Alergia ma wpływ na jakość naszego życia, więc warto rozważyć, co możemy zrobić by przestała uprzykrzać nam życie.
Czym jest alergia
Alergia to inaczej uczulenie lub nadwrażliwość organizmu na obce ciała zwane alergenami. Układ odpornościowy alergika w obronie przed tego typu obcymi substancjami wytwarza przeciwciała. Przeciwciała te po związaniu z antygenem doprowadzają do wywołania stanu zapalnego. Może to skutkować katarem, łzawieniem a w skrajnych przypadkach może wywołać wstrząs anafilaktyczny i śmierć.
Alergia a jakość powietrza
Każdy, kto cierpi na alergię na kurz domowy, powinien mieszkać w środowisku w dużej mierze wolnym od pyłu. Właściwy system grzewczy może również znacząco przyczynić się do dobrego samopoczucia. W przypadku modernizacji ogrzewania aspekt ten należy koniecznie uwzględnić w rozważaniach. Planując budowę warto również zastanowić się nad zastosowaniem wentylacji mechanicznej z filtrami, zatrzymującymi pył i kurz.
Ogrzewanie podłogowe lub ścienne jest najlepszym wyborem dla alergików
Ogrzewanie powierzchniowe o wysokim udziale promieniowania cieplnego zmniejsza, w przeciwieństwie do grzejników ściennych, ruch powietrza w pomieszczeniu, a tym samym unoszenie pyłu. Dlatego właśnie ogrzewanie powierzchniowe, jest najlepszym wyborem dla osób cierpiących na alergię na kurz domowy, a także osób z alergią na pleśń. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ ogrzewanie podłogowe może powodować nagłe zawirowania powietrza („tajfun pokojowy”). Są one spowodowane różnicą temperatur między warstwami powietrza na podłodze i na wysokości głowy.
Alergia a dobór podłogi
Decydującym czynnikiem jest zatem odpowiednia wykładzina nad ogrzewaniem podłogowym. Odporne na kurz parkiety i płytki powodują mniej problemów. Z drugiej strony, można pozbyć się dużo kurzu, jeśli na podłogowym systemie ogrzewania zostaną ułożone duże dywany. Biolodzy budowlani zalecają zainstalowanie ogrzewania powierzchniowego w ścianach (ogrzewanie ścienne), natomiast ze względu na komfort, zainstalowanie ogrzewania podłogowe głównie w łazience.
Listwy grzejne do budynków wykończonych i zabytkowych a alergia
Jeśli nie chcesz odnawiać całej konstrukcji podłogi, możesz również zainstalować grzejne listwy. Tego typu rozwiązanie może być również brane pod uwagę przy remoncie starych budynków. Tutaj specjalne grzejniki są zintegrowane z większymi zaprojektowanymi listwami przypodłogowymi lub przykręcanymi do ściany, zatem ogrzane powietrze unosi się na ścianie, ogrzewa je i promieniuje z powierzchni ściany do pomieszczenia. W ten sposób alergia na kurz i pleśń dzięki zmianie sposobu ogrzewania pomieszczeń, może zostać ograniczona lub całkowicie wyeliminowana.
Jak ustrzec się przed zakupem nieruchomości nieodpowiedniej dla alergika
Alergia szczególnie daje o sobie znać w pomieszczeniach ogrzewanych w zły sposób oraz w których występują pleśnie i grzyby. Najprościej jest zatem unikać tego typu nieruchomości. Sposób ogrzewania można zrewidować na miejscu, lecz większym problemem okazuje się wykrycie pleśni i grzybów. Osoba chcąca sprzedać nieruchomość prawdopodobnie „odświeży” pomieszczenia zakrywając grzyba grubą warstwą farby. Tego typu zabiegi na nic się zdadzą, jeśli kupujący poprosi o sprawdzenie pomieszczeń kamerą termowizyjną.
Kamera termowizyjna na ratunek alergikom
Termowizja pozwala dostrzec rzeczy gołym okiem niewidoczne. Wykrycie zawilgocenia, zmian w strukturze ściany czy występowanie grzybów i pleśni jest zatem możliwe przez doświadczonego operatora kamery termowizyjnej i przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania.
Na powyższych zdjęciach zaprezentowano ten sam fragment ściany, natomiast zdjęcie po lewej stronie to termogram z kamery termowizyjnej. Widać na nim, że ściana jest zawilgocona, zatem sprzyja to powstawaniu niebezpiecznych grzybów i pleśni. W tym przypadku nie doszło jeszcze do rozwoju grzybni, jednak właściciel aby zamaskować powstałe zawilgocenie pokusił się o pomalowanie pomieszczenia dobrze kryjącą farbą. Warto zatem rozważyć badanie kamerą termowizyjną, jeśli planujemy zakup na wiele lat, szczególnie jeśli męczy nas alergia.
Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl lub skorzystania z formularza kontaktowego na stronie: www.inwentadom.pl/kontakt/
Polecam również mój tekst pod tytułem: Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – 10 wskazówek; Oszczędzaj gaz ziemny: Te małe zmiany zmniejszą zużycie oraz Ogrzewanie podłogowe – co powinieneś wiedzieć zanim podejmiesz decyzję.
Pozostałe nasze artykuły, znajdują się w zakładce „Blog”: https://www.inwentadom.pl/blog/
Strona główna: www.inwentadom.pl