Zmęczony? Może to uczulenie na roztocza!

uczulenie

Źle się wysypiasz? Przyczyna jest często prozaiczna. Być może masz uczulenie na roztocza kurzu domowego, potocznie nazywaną także alergią na kurz domowy.

Typowe objawy alergii na kurz domowy

Objawy alergii na kurz bywają mylone z objawami przeziębienia. Są bowiem do nich bardzo podobne. Najbardziej typowe dla tego typu uczulenia są objawy ze strony oczu i nosa, a więc tych narządów, z którymi alergen ma bezpośredni kontakt. Swędzenie lub łzawienie oczu, ból głowy, drapanie w gardle, zatkany nos, kaszel a ponadto katar. Alergicy na roztocza kurzu domowego skarżą się jednak na dolegliwości zwykle po przebudzeniu.

Alergia na kurz domowy i roztocza to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Alergeny roztoczy to alergeny wziewne, a więc dostają się do dróg oddechowych z powietrzem. Dlatego alergię na kurz można mieć przez cały rok, choć najbardziej uciążliwa jest ona jesienią i zimą, gdy grzeją kaloryfery – w tym okresie bowiem roztocza intensywnie się rozmnażają, a ich wysuszone odchody unoszą się w powietrzu, przez co ekspozycja na alergen jest bardziej nasilona.

Siedziba dla roztoczy

Roztocza uwielbiają przytulny klimat w meblach tapicerowanych – na kanapie i oczywiście w łóżku i dywanie. Zasadniczo roztocza kurzu domowego są nieszkodliwe. Chyba że jesteś uczulony na miliony tych towarzyszy. W końcu jesteś narażony na alergeny każdej nocy przez kilka godzin. W konsekwencji budzisz się wyczerpany, nie możesz się skoncentrować, a ponadto spada twoja produktywność. Zły nastrój jest zatem nieunikniony.

Wielka rodzinka

Roztocza to fascynujące żyjątka z rzędu pajęczaków liczące sobie ponad 30.000 gatunków, a ponadto zamieszkujące wszystkie strefy klimatyczne. Sporo gatunków nie jest jednak jeszcze zbadanych i opisanych. Przystosowały się do życia w glebie, kurzu domowym, w warunkach arktycznych a nawet w gorących źródłach. Większość Acari (roztoczy) to zwierzęta o mikroskopijnych rozmiarach (0,1 – 1 mm). Nawet w najczystszych domach spotykamy roztocza kurzu domowego, bowiem one są wszechobecne.

Czynnik alergenny a uczulenie

Uczulenie (alergia) na kurz domowy jest wywoływana przez enzymy znajdujące się w kale roztoczy, jak również składnikach wysuszonych ciał Acari. Z każdym oddechem wdychamy te cząsteczki. Roztocza kurzu domowego należą do najczęstszych alergenów w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak osoby cierpiące na alergie mogą również mieć z nimi kontakt w miejscach publicznych, w transporcie publicznym lub w kontakcie z innymi ludźmi.

Czy znasz te objawy?

Większość ludzi zmaga się z objawami alergii na kurz domowy przez cały rok. W zimnych porach objawy są często najgorsze. Podczas gdy chcemy zapewnić sobie komfort w mieszkaniu ograniczamy wentylację, zatem w powietrzu grzewczym wirują alergeny.


Najczęstsze objawy alergii na kurz domowy to:
 • Częste kichanie
 • Katar lub zatkany nos
 • Swędzenie, łzawienie lub zaczerwienienie oczu
 • ucisk w klatce piersiowej
 • duszność, świszczący oddech lub kaszel
Test alergii online.

Wykonaj test alergii online, aby sprawdzić prawdopodobieństwo alergicznej choroby układu oddechowego.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na roztocza

W zależności od wybranego rodzaju leczenia alergii możesz złagodzić objawy uczulenia, a nawet zwalczyć przyczynę. O tym, która opcja leczenia jest dla Ciebie właściwa, najlepiej jest omówić z lekarzem specjalistą. Z pewnością może on najlepiej ocenić stopień twojej choroby alergicznej w odniesieniu do opisanych objawów. Jeśli twoja alergia pozostaje nieleczona, możesz spodziewać się konsekwencji zdrowotnych, takich jak wystąpienie astmy.

Ogranicz kontakt z alergenami!

Istnieje kilka sztuczek, których można użyć, aby zmniejszyć liczbę roztoczy w domu i wyłagodzić uczulenie na nie:

 • Temperatura w pomieszczeniu i wilgotność w sypialni powinny być utrzymywane na możliwie najniższym poziomie.
 • Mieszkanie powinno być dokładnie wietrzone przynajmniej raz dziennie i dobrze wentylowane.
 • Pościel należy zmieniać częściej i prać w temperaturze co najmniej 60 stopni.
 • Użyj pościeli antyroztoczowej, odcinającej żyjątka od ich źródeł pożywienia.
 • Czyść materace raz w roku.
 • Nie zostawiaj zwierząt w sypialni a jeśli to możliwe zrezygnuj z ich posiadania.
 • Gładkie wykładziny podłogowe należy regularnie wycierać co 1-2 dni.
 • Regularnie odkurzaj. Odkurzacz powinien być wyposażony w tak zwany filtr HEPA.
 • Poduszki na sofę, wypchane zwierzęta i podobne przedmioty, które stanowią schronienie dla roztoczy, można umieścić w zamrażarce na 24 godziny lub przez pewien czas wystawiać na działanie wyższych temperatur w suszarce bębnowej. To zabija roztocza, a tym samym zmniejszają obciążenie alergenem.

Złagodzić objawy alergii

Możesz użyć leków, aby powstrzymać objawy alergii. Zwłaszcza w przypadku ostrych objawów leki przeciwhistaminowe w postaci kropli lub tabletek mogą zapewnić ulgę. Większość suplementów przeciwalergicznych łagodzących objawy jest dostępnych bez recepty w aptece, ale niektóre są wydawane wyłącznie na receptę. Zasięgnięcie porady lekarskiej przed zażyciem jakiegokolwiek leku jest jednak zawsze dobrym pomysłem.

Uczulenie a właściwy system grzewczy

Dla alergików na kurz domowy, wybór odpowiedniej koncepcji ogrzewania może mieć duże znaczenie. Alergia ma wpływ na jakość naszego życia, więc warto rozważyć, co możemy zrobić, by przestała uprzykrzać nam życie. Jeśli objawy alergii szczególnie nasilają się w okresie grzewczym proponuję zapoznać się z naszym artykułem: „Alergia a właściwy system grzewczy”.

Kiedy uczulenie prowadzi do astmy

U 20 do 50 procent alergików na kurz domowy w ciągu 5 do 15 lat rozwija się astma. Jeśli Twoja alergia pozostaje nieleczona, ryzyko astmy wzrasta. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy, ponieważ alergeny wziewne, mogą wywołać reakcję alergiczną w organizmie. W przypadku alergii, układ odpornościowy reaguje na alergen, uwalniając histaminę i inne substancje chemiczne. Jeśli alergia nie zostanie leczona, może prowadzić do zapalenia dróg oddechowych i astmy. Alergia na roztocza jest jednym z najczęstszych czynników ryzyka rozwoju astmy. Tym ważniejsze jest jak najszybsze postawienie właściwej diagnozy i leczenia.

Jak zachęcić dzieci do mycia rąk?

Być może uczulenie na kurz ciebie nie dotyczy jednak masz problem nakłonić dziecko do mycia rąk. Zdecyduj czy chcesz pokazać tego paskudnego zielonego potworka swojemu dzieciakowi. Być może to zachęci je do częstszego sięgania po mydło. Jednak z drugiej strony większość roztoczy nie jest aż tak strasznych. Ponadto już teraz nie możesz czuć się samotnie mając na uwadze, że otacza Cię tysiące takich słodziaków.

Acari (roztocze) pod mikroskopem.

Jeśli chcesz sprawdzić stan budynku przed zakupem lub zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej bądź badania jakości powietrza w mieszkaniu, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e‑mail: biuro@inwentadom.pl

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: „20 porad i wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym”, „Jojo – CZYLI JAKI JEST EFEKT ODBICIA” oraz „ALERGIA A WŁAŚCIWY SYSTEM GRZEWCZY”.

Scroll to Top