Oszczędzanie energii wpływa na zwiększa zużycia!?
Kiedy właściciele domów decydują się na modernizację budynku i instalacji, wiążą konkretne oczekiwania z oszczędnościami energii i kosztów ogrzewania. Na koniec okresu rozliczeniowego tym większe jest rozczarowanie, gdy oszczędności nie dostosowują się do pożądanego poziomu lub czasami zużycie faktycznie wzrasta. Co za tym stoi? Naukowcy opisują to zjawisko jako tak zwany termomodernizacyjny efekt jojo lub efekt odbicia.
Czym w praktyce jest termomodernizacyjny efekt jojo
Zasadniczo wzrost efektywności energetycznej często obniża koszty eksploatacyjne. Dotyczy to oszczędnych samochodów o niższych kosztach paliwa, a także urządzeń gospodarstwa domowego, które zużywają znacznie mniej energii niż wcześniej. Może to jednak spowodować zmianę zachowania użytkowników: częściej korzystają z samochodu, ponieważ jest on tańszy, lub kupują większy telewizor, który zużywa więcej energii niż ten stary pomimo jego większej efektywności energetycznej ze względu na wielkość ekranu. Tak więc ostatecznie, pomimo potencjalnych oszczędności, zużywa się więcej energii, a początkowe oszczędności są częściowo kompensowane. Ten efekt nazywa się odbiciem lub efektem jojo.
Efekt jojo podczas energetycznej renowacji
Efekt jojo dostrzegany jest również w termomodernizowanych budynkach, a zachowanie mieszkańców w odnowionej nieruchomości również odgrywa tutaj decydującą rolę. Mieszkańcy nieocieplonych budynków starają się ograniczać koszty ogrzewania z uwagi na często wysokie koszty ogrzewania. Tymczasem mieszkańcy odnowionej nieruchomości często zapewniają sobie wyższy komfort, nie przejmując się tymi kosztami. W praktyce często okazuje się, że po termomodernizacji uwaga mieszkańców koncentruje się na zapewnieniu komfortu, natomiast dopiero w drugiej kolejności na zmniejszeniu kosztów. Inny przykład dotyczy pokoi, które wcześniej były tylko nieznacznie ogrzewane i wykorzystywane. Po zmniejszeniu kosztów ogrzewania, wielu właścicieli postanawia dogrzewać pomieszczenia, które wcześniej były niedogrzane. Bezpośredni efekt jojo w przypadku wykorzystania ciepła w pomieszczeniu może osiągnąć od 10 do 30 procent.
Bezzwrotne dotacje – czyli jak pozyskać fundusze na termomodernizację
Rządowe agencje (np. NFOŚiGW oraz WFOŚiGW) udzielają m.in. bezzwrotne dotacje na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Daje to możliwość pozyskania bezzwrotnych środków pieniężnych na planowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Oczywiście dotacje nie są przyznawane każdemu. Należy zlecić bowiem wykonanie audytu energetycznego i wykazać w nim, że przedsięwzięcie ma ekonomiczne uzasadnienie oraz wpłynie pozytywnie na środowisko. W audycie energetycznym policzone zostaną ponadto korzyści finansowe i efekty ekologiczne.
Pułapka termomodernizacyjnego efektu jojo
Programy dotacyjne zakładają osiągnięcie mierzalnego efektu po zrealizowaniu inwestycji, jednak to może okazać się trudne, mając na uwadze efekt jojo. Aby uniknąć bolesnego zwrotu dotacji wraz z odsetkami, warto postarać się o opracowanie rozsądnego audytu. Potrzebna jest tutaj również edukacja użytkowników budynku i przestrzeganie ich od bezkrytycznego zwiększania zużycia ciepła w celu poprawienia komfortu, przynajmniej w okresie trwałości projektu. Okres trwałości projektu jest to okres kilku lat od realizacji inwestycji, kiedy należy raportować o efektach przeprowadzonej modernizacji. Jeśli zużycie nie osiągnie poziomu zbliżonego do założonego w audycie energetycznym, agencja rządowa może zażądać zwrotu udzielonej dotacji.
Wpływ mody na koszty ogrzewania
Zmiany związane z modą również są zauważalne na rachunku, jeśli podczas remontu wanna zostanie zastąpiona prysznicem z deszczownicą lub wanną z hydromasażem. Wyższe zużycie ciepłej wody w przypadku deszczownicy i energii elektrycznej w przypadku hydromasażu powoduje ponowny wzrost kosztów. Deszczownica zużywa średnio 30-60 l/min. Jeśli więc woda przygotowywana jest w niewielkim zasobniku, szybko może jej zabraknąć.
Jeszcze dzisiaj niektórzy audytorzy przyjmują średnie zużycie wody na mieszkańca wynoszące 35 litrów, jednak to czasem może okazać się zbyt małą wartością.
Podsumowanie
Krótko mówiąc, efekt odbicia oznacza, że przy niższych kosztach ogrzewania wielu użytkowników cieszy się wyższym poziomem komfortu i zużywa więcej energii. Z tego powodu prognozowanych oszczędności energii często nie osiąga się w praktyce.
Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl
Szczególnie mogą zainteresować Cię następujące artykuły: Przepływowy podgrzewacz wody – wszystko co musisz wiedzieć; Pompy ciepła – wszystko co musisz o nich wiedzieć!, Ogrzewanie gazowe kondensacyjne oraz Jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym.
Polecam również inne artykuły z tej serii, które znajdują się w zakładce „Blog”: https://www.inwentadom.pl/blog/
Strona główna: www.inwentadom.pl