Pompy ciepła zyskują na popularności a ich sprzedaż gwałtownie wzrasta. Zwiększa się ilość zadowolonych klientów, ale również tych rozczarowanych. Czy zatem pompa ciepła jest najlepsza? Od czego to zależy i jak ustrzec się marketingowej pułapki, a ponadto jak zaoszczędzić i nie wyrzucić pieniędzy w błoto wyjaśniamy w niniejszym artykule.
Rodzaje pomp ciepła.
Pompy ciepła mogą pobierać ciepło z różnych źródeł :
- wody np. gruntowej za pomocą studni (tzw. pompy wodne);
- gruntu za pomocą kolektorów powierzchniowych (pompy gruntowe z wymiennikiem poziomym);
- gruntu za pomocą wymienników pionowych (pompy gruntowe z wymiennikami pionowymi);
- z powietrza (tzw. pompy powietrzne).
Jest to główny, ale nie jedyny podział pomp ciepła, które można dzielić ze względu na moc, przeznaczenie czy rodzaj sprężarki itd.
Która pompa ciepła jest najlepsza?
Największą popularnością cieszą się powietrzne pompy, ze względu na niskie koszty inwestycyjne. Dają one również oraz możliwość montażu w każdym budynku lub na zewnątrz, o ile istnieje możliwośc podpięcia ich do zasilania. Nie ma potrzeby wykonywania kosztownych odwiertów czy rozkopywania podwórka przed budynkiem. Powietrze z otoczenia może być jednak pozbawione ciepła, zwłaszcza zimą i to w okresie, gdy potrzeba najwięcej ciepła. Jest to główna wada wydajności powietrznych pomp ciepła. Potrzebują one przez cały rok możliwie najwyższej temperatury źródła a ponadto możliwie najniższej temperatury powierzchni grzewczych. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz i podniesieniem temperatury wody zasilającej system grzewczy, wydajność pomp spada. Dlatego pompy ciepła wykorzystujące wodę gruntową lub ciepło geotermalne osiągają znacznie wyższe sezonowe wskaźniki efektywności. Koszty inwestycji w przypadku pomp wodnych i gruntowych są jednak również zazwyczaj znacznie wyższe.
Gruntowa pompa ciepła jest najlepsza?
Posiadając środki na wykonanie gruntowej pompy mamy większe pole manewru. Nie zapominajmy jednak, że nawet najlepsze urządzenie źle dobrane lub niewłaściwie zainstalowane, nie zwróci się w czasie. Należy również sprawdzić, czy dostępna jest wystarczająca przestrzeń dla kolektora gruntowego i czy podłoże jest odpowiednie. Ponadto zaleca się analizę wód gruntowych i badanie gruntu. W przypadku gruntowych pomp ciepła warto zadbać o sprawdzoną firmę, która kompleksowo i profesjonalnie zajmuje się dostawą i montażem pomp ciepła oraz wykonuje odwierty. Wady wykonawcze zwykle ujawniają się po okresie 3-4 lat od uruchomienia instalacji, gdy grunt (tzw. dolne źródło ciepła) jest już wychłodzony. Przy wychłodzonym dolnym źródle pompa ciepła nie jest w stanie dogrzać budynku do zadanej temperatury. Długie gwarancje na nic się zdadzą, jeśli nie będziemy w stanie udowodnić winy wykonawcy przed sądem. Warto zatem postarać się o audyt energetyczny, dobry projekt oraz nadzór inwestorski.
Dwa podstawowe warunki dużej wydajności pompy ciepła
Zatem pompa ciepła może być najlepszym rozwiązaniem. Jak już powiedzieliśmy, problemem w przypadku powietrznych pomp ciepła jest niska temperatura źródła ciepła (powietrza atmosferycznego), w chwili największego zapotrzebowania na ciepło. W przypadku gruntowych pomp ciepła problemem są nieuczciwe firmy i błędy wykonawcze, skutkujące drastycznym pogorszeniem wydajności pompy zwykle po kilku latach. Oba zagadnienia dotyczą dolnego źródła ciepła. Dobre dolne źródło ciepła to warunek pierwszy, który trzeba spełnić by pompa ciepła okazała się udaną inwestycją.
Drugi warunek dużej wydajności pompy ciepła
Drugi warunek wydajnego i ekonomicznego działania – niska temperatura powierzchni grzewczych – najlepiej spełniają systemy ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego lub ściennego). W budynku z grzejnikami, można osiągnąć dobrą wydajność dobierając ich wielkość w zależności od temperatury czynnika grzewczego. W budynkach istniejących wyposażonych w grzejniki działające na wysokim parametrze czynnika grzewczego, niezbędna może okazać się ich wymiana na większe. Istnieją również systemy ogrzewania ściennego, które można przy tej okazji brać pod uwagę.
Pompa ciepła jest najlepsza tam, gdzie spełnimy dwa podstawowe warunki:
- Mamy dobre dolne źródło ciepła skąd pobieramy energię (woda, grunt lub powietrze o odpowiedniej temperaturze);
- Możemy zastosować czynnik grzewczy o niskich parametrach grzewczych (niskiej temperaturze).
Instalowanie pompy ciepła nie jest z kolei najlepszym pomysłem w budynkach niedocieplonych, które wymagają grzania wysokim parametrem. Zatem inwestowanie w pompę ciepła nabiera sensu w przypadku budynków nowych (odpadają koszty kominów, budowy kotłowni i np. przyłącza gazowego) lub budynków poddanych gruntownej termomodernizacji.
ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ? POLECAMY RÓWNIEŻ INNE NASZE ARTYKUŁY Z TEJ SERII: POMPY CIEPŁA, ALE CZY TO SIĘ OPŁACA? , OPŁACALNOŚĆ POMPY CIEPŁA oraz KRYTYCZNIE O POMPACH CIEPŁA.
Jeśli chcesz uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl lub skorzystania z formularza kontaktowego na stronie: www.inwentadom.pl/kontakt/