Domy z gliny

Domy z gliny surowej

Glina jest obok drewna najstarszym materiałem budowlanym na świecie. W całej historii więcej ludzi mieszkało w domach z gliny niż w jakimkolwiek innym typie mieszkania, a około jedna trzecia ludności świata nadal tak żyje. Glina jest również podstawowym surowcem ceramicznych materiałów budowlanych. W takim przypadku dom z gliny nie powinien być utożsamiany z czymś prymitywnym, bowiem przemysł budowlany od setek lat stosuje glinę. Znajduje ona również zastosowanie zarówno w nowoczesnych materiałach budowlanych jak i w formie surowej tj. nieprzetworzonej. W niniejszym artykule interesują nas domy z gliny surowej, czyli nieprzetworzonej.

Czy domy z gliny surowej mają rację bytu?

Z pewnością tak, choć raczej nie wiele osób odważy się na budowę takiego domu. Być może wpływają na to stereotypy, ponadto po części brak wiedzy a na pewno sprawy praktyczne. Budowa jakakolwiek wiąże się z kosztami i o ile ktoś w ramach eksperymentu zdecydowałby się na wybudowanie altanki działkowej lub małego domku wypoczynkowego z surowej gliny, tak trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś zdecydował się przeznaczyć połowę budżetu przewidzianego na budowę domu, by rozpocząć budowę glinianki. Inną kwestią jest robocizna, która w tego przypadku obiektach jest znaczna. Kwestia prestiżu również może odgrywać pewną rolę.

Współczesny budynek z gliny surowej
Współczesny budynek z gliny surowej [źródło: thetinylife.com]

Fascynacja gliną

Istnieją fascynaci, którzy budują tego typu budynki i nie muszą to być niepoprawni marzyciele. Budynki tego typu mają swoje zalety. Zwłaszcza w przypadku samodzielnego budowania i małych budynków o osobistym charakterze glina ma szczególne zalety. Glinie można bowiem nadawać praktycznie dowolny kształt, jest trwała, ognioodporna i wielokrotnego użytku. W wielu rejonach występuje powszechnie, zatem nie trzeba jej kupować. Jednak najpiękniejszą cechą tego materiału jest łatwość tworzenia budynków. Każde dziecko może nauczyć się budować z gliny w krótkim czasie, a praca z gliną uspokaja i daje poczucie wolności.

Budynek z gliny surowej Grecja
Budynek z gliny surowej: Grecja

Domy z gliny surowej gliny a podatność na zarysowania

Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, budynki z gliny są wykonane z nieobrobionych, prostych materiałów. Glinę często miesza się ze słomą by poprawić parametry izolacyjne i odporność na pęknięcia. Glina zmienia bowiem objętość w zależności od wilgotności. Formowanie z gliny jest możliwe w stanie wilgotnym, natomiast dobre cechy wytrzymałościowe nabiera ona w stanie suchym. Schnąc zmniejsza swoją objętość co doprowadza do niegroźnych pęknięć. Pęknięcia te można maskować, jednak najlepiej zaplanować miejsca gdzie mają powstawać poprzez stosowanie przerw dylatacyjnych.

Nie do poznania

Ściany z gliny formowanej w szalunkach lub jako wypełnienie szkieletu budynku posiadają regularne kształty. Po zastosowaniu okładziny ściennej (np. siding) lub otynkowaniu, nie będzie zdradzała materiału z jakiego została wykonana. Wiele starych budynków w Wielkiej Brytanii wykonanych jest z gliny, co nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka. Również w Polsce w okresie przed i powojennym powstało wiele tego typu budynków.

Budynek z gliny surowej Elewacja
Tak może wyglądać elewacja budynku wykonanego z gliny (Europa).

Baśniowe domy z gliny surowej

Nie każdemu zależy na tym, aby ukryć prawdziwe pochodzenie swojego domu. Niektórzy traktują glinę niemal jak materiał rzeźbiarski, tworząc fantazyjne domy z gliny surowej. Budownictwo COB jest spektakularne. Tego typu obiekty przyciągają wzrok, sprawiają wrażenie przytulnych i wywołują pozytywne skojarzenia z dzieciństwa. Dom Hobbita, dom w kształcie grzybka czy termitiery – przykłady tego typu znajdziemy na świecie. Nie trzeba dysponować potężnym budżetem, aby pozwolić sobie na coś takiego. Wystarczy wyobraźnia i podstawowa wiedza budowlana.

Zgodnie z naturą i bardzo ekologicznie

Słoma jako materiał izolacyjny, drewno okrągłe na ramy, farba kazeinowa na ściany, kamień naturalny lub gruz na fundamenty i fundamenty. Tylko tam, gdzie naprawdę jest to niezbędne, stosowane są nowoczesne materiały budowlane, takie jak plandeki do zielonych dachów i oczywiście rury wodociągowe i akcesoria do instalacji elektrycznej. Banery reklamowe na fasady wykonane są z trwałej, wodoodpornej plandeki, która gdy przestanie być potrzebna trafia do śmieci. Na zielonym dachu altanki taki sztandar znajduje drugie życie. Stare okna i drzwi można znaleźć na hałdach. Na szczęście wielu stolarzy ma serce, zatem zabiera ze sobą stare elementy podczas remontu, dzięki czemu można uzyskać dobre komponenty, które często mają wiele charakteru.

Energooszczędnie czy pasywnie? Na pewno komfortowo!

Ściany budynków z gliny zwykle są grube, zatem posiadają duże możliwości akumulowania ciepła. Przy rosnących cenach energii ma to olbrzymie znaczenie. Rezygnujemy z drogich urządzeń systemu grzewczego, aby zapewnić ciepło zimą i chłód w upalne dni. Gruba ściana z gliny jest magazynem ciepła/chłodu, który reguluje temperaturę w budynku. Glina potrafi również odbierać z powietrza nadmiar wilgoci, aby oddać go z powrotem gdy powietrze stanie się zbyt suche. Budynki tego typu są zatem ekologiczne, komfortowe i tanie w ogrzaniu. Oczywiście aby tak było, należy zadbać o to, aby zmagazynowane ciepło w ścianach nie uciekło zbyt szybko. W tym celu należy wykonać audyt energetyczny, z którego dowiemy się jakiej grubości powinna być ściana. Dowiemy się również jakie, gdzie i o jakiej grubości materiały izolacyjne zastosować. Warto bowiem łączyć tradycję z nowoczesnością w rozsądny sposób. Dobrze zaplanowana inwestycja zwróci się jednak szybko i może zapewni nam wolność energetyczną.

Budynek z gliny surowej: Maroko.
Budynek z gliny surowej: Maroko.

Inne podejście

W czasie gdy jedni biorą kredyt na całe życie, inni wybierają wolność. Mając ograniczone fundusze, tworzą niskobudżetowe domy nakładem pracy własnej i grupy przyjaciół. Choć może się to wydawać szalonym pomysłem, wiele z tych domów dorównuje lub przewyższa trwałością budynki budowane z nowoczesnych materiałów. Mało kto wie również, że istnieje nasza Polska Norma branżowa BN-62/6738-02 – „Budownictwo z gliny. Masy gliniane”, na podstawie której można projektować i budować domy z gliny surowej.

Jeśli chcesz sprawdzić stan budynku przed zakupem lub zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej bądź audytu energetycznego, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e‑mail: biuro@inwentadom.pl 

Polecane artykułyPompa ciepła – wszystko co musisz o niej wiedziećUlga termomodernizacyjnaPremia termomodernizacyjnaJak oszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym – porady.

Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów dostępnych w zakładce „BLOG” na stronie: https://www.inwentadom.pl/blog/

Scroll to Top