Zarządzanie kosztami energii w domu dzięki 20 prostym krokom.

zarządzanie kosztami energii w domu

Zarządzanie kosztami energii w domu jest bardzo ważne, gdyż ceny energii są coraz wyższe. Konsument zauważy to zwykle wtedy, gdy zacznie podliczać rachunki. Istnieje jednak wiele sposobów na minimalizowanie wydatków. Tym artykułem rozpoczynamy cykl porad, jak oszczędzać pieniądze w różnych sferach życia codziennego. Zaczynamy od opublikowania 20 porad i wskazówek jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym.

Porada nr 1: Użyj żarówek LED zamiast halogenów i żarówek tradycyjnych (żarowych)

Przy tej samej jasności jedna lampa LED zużywa około 80 do 85 procent mniej energii niż żarówka halogenowa. Chociaż zakup żarówki LED jest droższy, zwykle ich trwałość również jest dużo większa. Należy natomiast pamiętać o tym, że żarówki LED są wrażliwe na przepięcia, zatem aby uniknąć ryzyka ich uszkodzenia, warto sprawdzić jakość naszej instalacji elektrycznej.

Porada nr 2: Stosuj zintegrowane lodówki z zamrażarkami

Oddzielna lodówka i zamrażarka, a ponadto każda w połowie pełna. Takie rozwiązanie jest mało ekonomiczne, zatem lepiej jest wyposażyć się w lodówkę z zamrażarką o odpowiedniej dla nas wielkości. W przeciwnym razie w połowie pusta zamrażarka zużyje niemal tyle samo energii elektrycznej co zamrażarka wypełniona po brzegi.

Porada nr 3: Wietrz pomieszczenia szybko ale krótko

Chociaż od dawna wiadomo, że uchylanie lub rozszczelnienie okien na wiele godzin jest nieekonomiczne, wiele osób stosuje tę niewłaściwą metodę wietrzenia pomieszczeń. My polecamy bardziej ekonomiczny sposób wietrzenia: otwórz całkowicie okna trzy do czterech razy dziennie po dziesięć minut, bowiem prawidłowe wietrzenie polega na szybkiej wymianie zużytego powietrza bez doprowadzania do wychłodzenia części elementów okna i ścian mających styczność z zimnym strumieniem powietrza z zewnątrz.

Porada nr 4: Regularnie porównuj dostawców energii elektrycznej i gazu

Kto chce zaoszczędzić pieniądze, potrzebuje czasu, aby odwiedzić odpowiednie portale i znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie cenowe. Solidne porównanie ofert dostawców jest warte wysiłku, jednak wymaga od nas umiejętności i wiedzy z tym związanej. Brać pod uwagę należy różne czynniki ceny, takie jak koszty stałe i zmienne. Pamiętajmy również, że umowa dotyczy zwykle dostawy medium a za dystrybucję nadal będziemy rozliczali się u właściciela sieci dystrybucyjnej. Często analizujemy rachunki naszych klientów i dlatego dostrzegamy, że często podpisali umowę na warunkach mniej korzystnych od dotychczasowych. Jeśli nie posiadasz stosownej wiedzy i doświadczenia w analizowaniu kosztów mediów, proponujemy skorzystanie z usług audytora energetycznego.

Porada nr 5: Znajdź i wymień energochłonne urządzenia

Zarządzanie kosztami energii w domu polega również na zastosowaniu opomiarowania. Warto bowiem sprawdzić urządzenia gospodarstwa domowego pod kątem zużycia energii.  W tym celu istnieją mierniki mocy, zatem warto nabyć takie urządzenia, by zaoszczędzić dużo więcej na zasilaniu urządzeń energochłonnych. Jeśli zidentyfikujemy „pożeraczy prądu” i stopniowo będziemy zastępowali je bardziej energooszczędnymi urządzeniami, oszczędzimy energię elektryczną i przysłużymy się środowisku.

Porada nr 6: Zarządzanie kosztami energii w domu – zawsze gotuj z pokrywką

Podczas gotowania bez pokrywki wydobywa się dużo pary wodnej i ciepła, zatem proces gotowania trwa znacznie dłużej.  Dlatego zaleca się przykrywanie garnka lub patelni podczas podgrzewania składników. Pokrywka garnka zatrzymuje ciepło i parę wodną wewnątrz garnka, co przyspiesza proces gotowania. Dzięki temu, zużywa się mniej energii do gotowania potrawy. Ponadto pokrywka zatrzymuje aromaty i smaki wewnątrz garnka, co pozwala na lepsze zachowanie smaku potrawy. Pokrywka zatrzymuje także krople wody i tłuszczu oraz zapachy wewnątrz garnka.

Porada nr 7: Wyłącz piec wcześniej, by wykorzystać ciepło resztkowe

Kolejna wskazówka, która pomaga oszczędzać prąd podczas gotowania, a tym samym oszczędzać pieniądze. Po wyłączeniu piekarnika emituje on i utrzymuje ciepło ogólnie przez około 20 minut, zatem w niektórych przypadkach można wcześniej wyłączyć piec i wykorzystać ciepło resztkowe. Można to również wykorzystać gotując np. makaron. Garnek z zagotowaną wodą utrzymuje ciepło i nawet gdy wyłączymy podgrzewanie, makaron będzie mięknął. Jak widać zarządzanie kosztami energii w domu czasem polega na zastosowaniu prostych sztuczek.

Porada nr 8: Zarządzanie kosztami energii w domu – podgrzewaj wodę za pomocą czajnika

Test dotyczący podgrzewania 1,8 litra wody wykazał, że w odniesieniu do średnich cen energii, koszt zagrzania wody wynosi:

  • Płyta indukcyjna : 10,8 gr (0,2 kWh x 0,54 zł/kWh brutto) – taryfa G11, moc umowna 5,7 kW
  • Czajnik elektryczny: 10,8 gr (0,2 kWh x 0,54 zł/kWh brutto) – taryfa G11, moc umowna 5,7 kW
  • Czajnik na kuchence gazowej: 7,8 gr [0,0395 m3 x 10,972 kWh/m3) * 0,18 zł/kWh] – taryfa W-1.1

Zatem podgrzewaj wodę za pomocą gazu i zmniejsz koszty z tego tytułu o 38% !

Porada nr 9: Częściej sięgaj po mało przetworzone potrawy

Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, najwięcej pieniędzy można zaoszczędzić, jeśli wyeliminujemy urządzenia z procesu ich powstawania. Obróbka termiczna (podgrzewanie, pieczenie, gotowanie itp.) oraz mechaniczna (wyciskanie, miksowanie, mielenie itp.) przede wszystkim pozbawia warzywa i owoce cennych składników i witamin. Mało przetworzone sałatki ze świeżych składników przygotowywane są szybko a ponadto są smacznie i zdrowe.  Jest to idealna opcja, szczególnie wiosną i latem.

Porada nr 10: Bądź oszczędny przy zmywaniu naczyń ręcznie

Producenci i sprzedawcy sprzętu AGD przekonują, że zmywanie naczyń w zmywarce powoduje niższe koszty niż mycie naczyń ręcznie.  Jak twierdzą wynika to z faktu, że urządzenie zużywa mniej wody. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od sposobu w jaki zmywamy naczynia ręcznie. Odkręcenie kranu na „full” z pewnością wygeneruje wysokie koszty w związku ze zużyciem wody, jednak zastosowanie perlatorów i umiejętne odkręcanie wody może przynieść większe oszczędności i lepsze efekty niż przy zastosowaniu zmywarki, która przecież zużywa dodatkowo energię elektryczną i kosztuje niemałe pieniądze oraz zajmuje miejsce.

Uwaga praktyczna:

Przy zmywaniu ręcznym rozsądne wydaje się wstępne płukanie i zwilżenie wszystkich naczyń, by następnie za pomocą gąbki lub szczotki z płynem do mycia naczyń, w łatwy sposób usunąć z nich resztki a następnie ze wszystkich naczyń spłukać mydliny. Zastosowanie gładkich talerzy sprawia, że na suszarce wysychają momentalnie i nie wymagają wycierania. Niektórzy preferują jeszcze inną metodę, polegającą na zatkaniu zlewu i myciu wszystkich naczyń w jednej ciepłej wodzie z detergentem a następnie opłukanie naczyń zimną wodą.

Zarządzanie kosztami energii w domu
Zarządzanie kosztami energii w domu to planowanie i zmiana nawyków.

Porada nr 11: Włączaj zmywarkę lub pralkę gdy jest w pełni załadowana

Jak wspomniano w punkcie wyżej, wyższość zmywarki nad zmywaniem ręcznym sprowadza się do szczegółów, zatem przesądzają one o ostatecznych kosztach. Już na etapie zakupu zmywarki należy więc sprawdzić jej klasę energetyczną oraz to ile wody i prądu zużywa. Używając zmywarki najpierw całkowicie załaduj maszynę, a dopiero później ją aktywuj.  W przeciwnym razie efekt oszczędzania pieniędzy szybko zniknie. Warto również używać ekonomicznych trybów pracy, jeśli dają zadowalające efekty końcowe. Podobne zalecenia dotyczą używania pralki. Zarządzanie kosztami energii w domu zaczyna się już na etapie wyboru sprzętu AGD/RTV.

Porada nr 12: Pierz w 30 lub 40 stopniach Celsjusza

Więcej ciepła zużywa więcej energii.  Dlatego zaleca się pranie ubrań w miarę możliwości tylko w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza. Często dość niska temperatura oszczędza również tkankę.  W związku z tym ze względów higienicznych tylko bardzo zabrudzone ubrania, skarpetki i pościel należy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Porada nr 13: Pozostaw miejsce przed grzejnikiem

Nie zasłaniaj obszaru przed grzejnikiem żadnymi meblami ani innymi przedmiotami.  Jeśli przed grzejnikiem pozostawimy miejsce, będzie on mógł równomiernie rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu.  W rezultacie wystarcza wówczas zwykle niższy poziom odkręcenia termostatu, by zagrzać pomieszczenie do żądanej temperatury. Oszczędza to koszty ogrzewania w dłuższej perspektywie.

Porada nr 14: Zastosuj ekran aluminiowy za grzejnikiem

W celu zarządzania kosztami energii w domu i ograniczeniu energii warto zastosować specjalny aluminiowy ekran za grzejnikiem. Koszt 5 m2 ekranu wynosi zaledwie około 35 zł. Pozwala on odbić do 90% promieniowania cieplnego generowanego przez tylną część grzejnika, dzięki czemu znacznie ograniczamy straty ciepła co przekłada się na oszczędność energii elektrycznej nawet o ok. 5%.

Porada nr 15: Nigdy nie wyłączaj całkowicie ogrzewania zimą

Jeśli ogrzewanie zostanie całkowicie wyłączone w okresie grzewczym na czas naszej dłuższej nieobecności w domu, wychłodzą się nie tylko same pokoje, ale także ściany. Sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów. Ponadto aby ponownie zagrzać pomieszczenia i przegrody budowlane należy włożyć dużo „energii”, co znajduje odzwierciedlenie w kosztach ogrzewania. Warto zatem na czas dłuższej nieobecności jedynie zredukować ogrzewanie do pewnego poziomu, nie doprowadzając do wychłodzenia ścian poniżej temperatury, która sprzyjałaby wykropleniu się w nich lub na ich powierzchni pary wodnej.

Porada nr 16: Noś sweter zamiast koszulki w chłodnym sezonie

Aby nie musieć zbytnio podkręcać ogrzewania nawet w najchłodniejsze dni w roku, a tym samym oszczędzać energię i pieniądze, warto sięgnąć po gruby sweter zamiast zwiewnej koszulki. Odzież zimowa również może zapewniać porównywalny komfort noszenia jak odzież letnia. Ponadto badania wskazują, że optymalna temperatura pomieszczeń dla ludzi wykonujących lekką pracę wynosi od 19 – 21 ˚C. Przebywanie w wyższych temperaturach nie sprzyja pracy umysłowej oraz naraża nas na przegrzanie i zwiększa ryzyko zachorowań, bowiem wystawienie nagrzanego organizmu na czynniki zewnętrzne powoduje nagłą utratę dużej ilości ciepła co prowadzi do zaburzenia działania układu odpornościowego.

Porada nr 17: Nie trzymaj urządzeń na czuwaniu

Wiele urządzeń ma tak zwany tryb czuwania (stand by).  Pozwala on szybciej włączyć urządzenie, ale w wielu przypadkach nie jest niezbędny. Pozornie małe zużycie prądu przez urządzenie w rybie czuwania, generować potrafi duże koszty roczne jeśli weźmiemy pod uwagą czas ich działania. W związku z powyższym lepiej wyłącz wszystkie obecnie nieużywane urządzenia, nawet jeśli wydaje się to trochę niewygodne.

Przykład.

Przykładowy pobór prądu przez urządzenia: TV – 0,5W, wieża audio – 1,5W, konsola do gier – 1,5W, dekoder UPC z dyskiem – 17W, odtwarzacz DVD – 1,0W. ŁĄCZNIE: 21,5W co kosztuje nas w ciągu roku ponad 100 zł: (21,5W * 365dni * 24godziny)/1000 * 0,54 zł/kWh brutto = 101,70 zł.

Porada nr 18: Z reguły bierz prysznic zamiast kąpieli

Nie jest niczym złym zażywanie przyjemności gorącej kąpieli od czasu do czasu dla relaksu psychofizycznego.  Ogólnie jednak pod prysznicem umyjemy się równie dobrze i zużyjemy mniej ciepłej wody niż w przypadku wanny, chyba że korzystamy z deszczownicy, która wypuszcza ogromne ilości litrów ciepłej wody w ciągu minuty.

Porada nr 19: Sprawdź słabe punkty twojego domu

Termowizja w budownictwie pozwala na dokonywanie oceny rzetelności wykonanych prac na etapie wznoszenia budynku, a w przypadku obiektów już istniejących – okresową kontrolę jakości ich przegród zewnętrznych. W połączeniu z innymi metodami badawczymi i pomiarami cieplnymi umożliwia kompleksową ocenę izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych, pod warunkiem właściwego przeprowadzenia badań oraz interpretacji uzyskanych wyników. Wykrycie mostków termicznych i ich likwidacja pozwala oszczędzić ogromne ilości energii uciekającej z budynku. Badanie nie jest drogie a wydane pieniądze zwrócą się z nawiązką.

Porada nr 20: Zarządzanie kosztami energii w domu przez poszerzanie wiedzy

Wiele problemów domowych można rozwiązać ekonomicznie za pomocą prostych środków domowych, kreatywnych pomysłów lub zmiany nawyków.  Warto zatem szukać inspiracji i sposobów na oszczędzanie pieniędzy na stronach internetowych poświęconych temu tematowi, takich jak ta.

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – 10 prostych wskazówek, Oszczędzaj gaz ziemny: Te małe zmiany zmniejszą zużycie oraz Jak zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

Jeśli chcesz uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl

Scroll to Top