Przepływowy podgrzewacz wody: wszystko co musisz wiedzieć

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody

Przepływowy podgrzewacz wody – najważniejsze fakty w pigułce:

  • Przepływowe podgrzewacze wody mogą być przydatne przy bardzo niskim zużyciu wody.
  • Kupując, zwróć uwagę na zużycie energii w postaci etykiety efektywności energetycznej, która powinna wykazywać co najmniej klasę efektywności A.
  • Elektryczny bezzbiornikowy (przepływowy) podgrzewacz wody występuje w kilku rodzajach. Poszczególne rodzaje różnią się sposobem sterowania. Sterowanie może odbywać się hydraulicznie, elektronicznie lub w pełni elektronicznie.
  • Hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody zwykle nie może być używany razem z energooszczędnymi akcesoriami.

Hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody

W tym urządzeniu natężenie przepływu wody określa temperaturę. Mechanizm załącza 1 lub 2 stopień mocy, zależnie od ilości przepływającej wody. Staje się to problematyczne, gdy korzystamy z prysznica, umywalki i wanny w tym samym czasie. W takim przypadku temperatura może gwałtownie spaść, ponieważ system nie może natychmiast doprowadzić tak dużej ilości wody do żądanej temperatury. Jednocześnie zwykle urządzenie to wymaga co najmniej ośmiu litrów przepływu wody na minutę z jednego kranu, aby włączyć jej podgrzewanie. Z tego powodu hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody często nie nadaje się do użytku z akcesoriami energooszczędnymi. W razie wątpliwości należy wcześniej sprawdzić, czy konkretny podgrzewacz będzie mógł współpracować z energooszczędną głowicą prysznicową.

Jak sprawdzić rodzaj posiadanego przepływowego podgrzewacza wody?

Łatwo możesz sprawdzić, czy masz w domu hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody. Zwykle wystarczy spojrzeć do instrukcji lub na tabliczkę znamionową bądź zapytać producenta. Pomocny może być również prosty test. Czy odgłos przełączania jest głośny i czy woda nagrzewa się tylko wtedy, gdy puścisz mocny strumień wody przy niskim (zerowym) poborze wody z innych punktów czerpalnych? W takim przypadku istnieje duża szansa, że właśnie tego typu podgrzewacz wody posiadasz. W większości przypadków urządzenia te mają również tylko dwa stopnie przełączania. Przełącznik umożliwia ustawienie pełnej mocy lub jej ograniczenie (tryb ekonomiczny). Elektroniczne przepływowe podgrzewacze wody mają już wyświetlacze i pozwalają na ustawienie temperatury na dowolną wartość.

Hydrauliczny i elektryczny podgrzewacz wody_Kospel
Panel sterujący hydraulicznego i elektrycznego podgrzewacza wody [źródło grafik: Kospel]

Elektroniczny przepływowy podgrzewacz wody

System sterowania umożliwia płynne dostosowywanie temperatury wody w zakresie od 30 do 60 stopni Celsiusza.  Można zatem regulować temperaturę bezstopniowo. Nie musisz zatem już odkręcać zimnej wody w celu regulacji żądanej temperatury. Oszczędzasz w rezultacie czas, wodę i prąd. Dzięki zastosowaniu czujnika przepływu wody, urządzenie może być włączane nawet przy niewielkim przepływie 2,5 litra na minutę, co jest istotne, zwłaszcza w instalacjach o niskim ciśnieniu wody. Ponadto podgrzewacze elektroniczne mają zdolność dogrzewania już częściowo podgrzanej wody, na przykład we współpracy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Moc podgrzewacza jest precyzyjnie dostosowywana do ilości przepływającej wody, co może przekładać się na oszczędność energii sięgającą nawet 30% w porównaniu z podgrzewaczem hydraulicznym.

Zwróć uwagę na niskie zużycie energii

Etykieta efektywności energetycznej ma pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. Każdy przepływowy podgrzewacz wody, który trafia na rynek, otrzymuje klasyfikację w określonej klasie efektywności energetycznej. Siedem klas efektywności energetycznej jest oznaczonych odpowiednim kolorem. Zielony słupek reprezentuje najlepszą klasę efektywności A, a czerwony słupek reprezentuje najgorszą klasę efektywności G. Czarna strzałka obok kolorowego paska wskazuje klasę energetyczną urządzenia. Jeśli szukasz ekonomicznego urządzenia, zwróć zatem uwagę na klasyfikację efektywności energetycznej urządzenia.

Zużycie prądu przez przepływowy podgrzewacz wody

Sposób oszacowania zużycia energii przez przepływowy podgrzewacz wody jest określony na etykiecie przez wskazanie rocznego zużycia energii. W ramach „starych” klas efektywności energetycznej zużycie energii przez poszczególne urządzenia mogło się znacznie różnić. Na przykład hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody mógł otrzymać klasyfikację A, podobnie jak elektroniczny. Jednak w życiu codziennym urządzenie elektroniczne może zaoszczędzić do 30 procent energii elektrycznej, ponieważ automatycznie dostosowuje swoje zużycie energii, do ilości i temperatury ciepłej wody. Problem został rozwiązany po wprowadzeniu nowych etykiet energetycznych.

Nowa etykieta energetyczna bez plusów

Nowe unijne przepisy przywróciły znaną sprzed prawie 20-stu lat skalę efektywności energetycznej bez tzw. plusów, czyli od A do G. Pozwala to na większą czytelność etykiet energetycznych. Likwidacja plusów na etykiecie oznacza przeskalowanie. W efekcie modele w najwyższej klasie A+++ trafiły do klasy C lub innej, a te z klasy A+ nawet do klasy G. Klasy A i B zarezerwowano dla najbardziej oszczędnych modeli. Producenci przepływowych podgrzewaczy wody nieustannie pracują nad rozwojem technologii. Oznacza to, że na rynku mogą pojawiać się nowoczesne produkty, także w tych wyższych klasach.

Etykiety energetyczne
Stara i nowa etykieta energetyczna [źródło grafiki: gov.pl]

Dobierz właściwy podgrzewacz wody

Zastosowanie do którego urządzenie jest odpowiednie, jest wskazane na etykiecie. Nie ma sensu podgrzewać stosunkowo niewielkiej ilości wody za pomocą mocnego przepływowego podgrzewacza wody. Na przykład do umywalki wystarczy małe urządzenie. Jeśli chcesz zasilić kilka kranów w łazience lub mieszkaniu, do tego celu nadaje się większy przepływowy podgrzewacz wody.

Przepływowy podgrzewacz wody zwykle nie jest szczególnie hałaśliwy. Podany poziom hałasu może odgrywać rolę przy korzystaniu z ciepłej wody w nocy. W tym miejscu można również rozważyć możliwość korzystania z tańszej taryfy nocnej dla energii elektrycznej. To, czy urządzenie nadaje się do pracy z korzystną taryfą poza szczytem (taryfa nocna), jest symbolizowane na etykiecie przez zegar.

Elastyczne korzystanie z ciepłej wody

Przepływowy podgrzewacz wody działa jedynie wtedy, gdy jest potrzebny. Oznacza to, że woda jest podgrzewana tylko w chwili otwarcia kranu. W pozostałych sytuacjach urządzenie praktycznie nie zużywa prądu, co przekłada się na oszczędności. Przepływowy podgrzewacz wody warty jest rozważenia szczególnie wówczas, gdy krany są oddalone od siebie. Przepływowe podgrzewacze korzystne są również w domach letniskowych, gdzie występuje niskie zużycie wody.

Wydajność Dopasowana do Użytkowania

Efektywność przepływowego podgrzewacza wody zależy od sposobu jego użytkowania. W przypadku pryszniców, urządzenie o mocy około 21 kW gwarantuje komfort podczas kąpieli. Ważne jest również uwzględnienie przekrojów rur wodociągowych, aby zapewnić odpowiedni przepływ ciepłej wody. Ponieważ urządzenia te nie magazynują wody, nie ma strat ciepła w zasobniku. Niemniej jednak przepływowy podgrzewacz wody nie zawsze jest najbardziej opłacalnym sposobem podgrzewania wody. Dzieje się tak dlatego, że energia elektryczna jest droższa niż gaz.

Wygoda użytkowania

Przepływowy podgrzewacz wody nie wymaga regularnej obsługi ani odpowietrzania. W przypadku jakichkolwiek problemów zaleca się jednak zlecenie naprawy profesjonalnym firmom, aby zapewnić bezpieczne i efektywne działanie urządzenia na długi okres.

W celu zapoznania się z większą ilością ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga: https://www.inwentadom.pl/blog/

Szczególnie mogą zainteresować Cię następujące artykuły: Pompy ciepła – wszystko co musisz o nich wiedzieć!Ogrzewanie gazowe kondensacyjne oraz Jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym.

Jeśli szukasz fachowej porady w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji lub chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub ekspertyzy budowalnej, zachęcamy do kontaktu z nami: tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl

Grafiki wykorzystane w artykule pochodzą ze strony firmy Kospel.

Scroll to Top