Zanieczyszczenie środowiska spowodowane przez budownictwo jest znacznie większe niż większość ludzi przypuszcza. Budownictwo ma znaczący wpływ na środowisko. Czy to nadmierna eksploatacja zasobów, zużycie energii, odpady, zanieczyszczenie powietrza, efekt cieplarniany, zubożenie warstwy ozonowej czy zakwaszenie gleby. A jaki wpływ ma budownictwo na człowieka? Przeczytaj zatem by przekonać się, że warto budować ekologicznie.
Bez wymówek
Często panuje pogląd, że „nie można nic zmienić” w tym zakresie, a zatem wysiłki są bezcelowe. Jednak każdy dobrze zaprojektowany, zoptymalizowany ekologicznie budynek, który ma niskie koszty eksploatacji i budowy, służy jako wzór do naśladowania i motywuje innych. O tym, że da się budować ekologicznie a czasem również tanio, przekonują liczne przykłady.
Budować ekologicznie czyli jak
Budynek ekologiczny nie jest terminem zdefiniowanym, ale wyrazem pewnego podejścia jednostki do budownictwa. Budynek ekologiczny uwzględnia jego wpływ na otoczenie, środowisko naturalne zarówno w procesie budowy, jak również okresie użytkowania i zwykle wymaga metod budowy, które interweniują tak delikatnie, jak to możliwe w przyrodę.
Celem jest pozostawienie przyszłym pokoleniom znośnego i nienaruszonego środowiska.
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój to sposób gospodarowania, w którym zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszy szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. W zrównoważonym rozwoju środowisko naturalne jest jego podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem. Z definicji zrównoważony rozwój jest zatem przeciwieństwem rabunkowej gospodarki opartej na pazerności korporacji, które w pogoni za zyskiem nie biorą pod uwagę negatywnych konsekwencji swoich działań.
Zobacz prezentację dotyczącą zrównoważonego rozwoju: Wczytaj pdf
Biologia budowlana i zdrowotne jej przesłanki
Biologia budowlana narodziła się w Niemczech zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Wzrost demograficzny sprawił, że nastąpił bum budowlany, a na rynku brakowało specjalistów, zatem zaniżono kryteria dostępu do zawodu budowlańca. Domy budowano w pospiechu a zatem ignorowano fakt, że niektóre materiały potrzebują czasu by uwolnić szkodliwe związki, które niestety są toksyczne dla ludzi. Ludzie wprowadzając się do swoich nowo wybudowanych domów często zaczynali chorować, więc nie mógł ten fakt pozostać niezauważony.
Biologiczny aspekt budynków
Bierze pod uwagę interakcje stworzonego siedliska z ludźmi a ponadto wymaga metody budowy, która wspiera fizyczne, psychiczne i duchowe samopoczucie ludzi. Tematy, którymi zajmuje się biologia budowlana, obejmują:
- Dobre samopoczucie i komfort
- Ekspozycja i naturalne oświetlenie
- Toksyny w / z materiałów budowlanych
- Występowanie promieniotwórczości naturalnej
- Ochrona akustyczna
- Ochrona przed korozją biologiczną
- Oszczędność energii i zasobów naturalnych
- Współistnienie i oddziaływanie na faunę
- Psychologię budynków (m.in. wpływ kształtów i kolorów na psychikę człowieka)
Budować ekologicznie czyli z myślą o wydatkach
W większości przypadków tylko koszty budowy są uwzględniane w decyzjach budowlanych, natomiast późniejsze koszty są pomijane. Kolejne koszty (eksploatacji, konserwacji, serwisowania, czyszczenia …) ponoszone są przez cały okres trwałości budynku i a zatem zwykle przewyższają koszty budowy. Uwzględnienie całkowitych kosztów prowadzi zatem świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Ponadto budynki zbudowane zgodnie z kryteriami ekologicznymi mają najwyższy poziom komfortu oraz wspierają dobre samopoczucie jego użytkowników.
Przykładowe rodzaje ekologicznych budynków
Earthship
To rodzaj budynku ziemnego, który jest wykonany zarówno z naturalnych, jak i poddanych recyklingowi materiałów, takich jak wypełnione ziemią opony, szklane butelki i puszki.
Budynki COB
Budynek COB wykonuje się z gliny zmieszanej z sieczką słomianą, formowanej ręcznie tj. bez użycia szalunków. Plastyczność wilgotnej gliny pozwala na uzyskiwanie rzeźbiarskich efektów. Podobnie jak w przypadku earthshipów, czasem dla uzyskania ciekawych efektów wizualnych do budowy używa się kolorowych szklanych butelek oraz nieobrobionego drewna.
Rammed Earth
Rammed earth, czyli ziemia ubijana w szalunkach, to technika wznoszenia ścian budynków z ziemi zwykle stabilizowanej cementem lub wapnem. Na fundamencie ustawia się szalunki, do których wsypuje się mieszankę ziemi o odpowiedniej wilgotności i składzie a następnie ubija. Niekiedy dla uzyskania efektu dekoracyjnego stosuje się dodatki o różnych kolorach, np. sproszkowaną kredę, wapno lub popiół.
Straw Bale
Straw Bale są budowane ze sprasowanych bloczków słomy. Czasem bloczki słomy stanowią materiał konstrukcyjny a czasem tylko wypełnienie w konstrukcji szkieletowej. Zwykle poszczególne warstwy bloków słomianych łączy się za pomocą drewnianych żerdzi.
Adobe Bricks
Budynki budowane z cegieł lub bloków ziemnych formowanych a następnie suszonych na słońcu. Technikę wykorzystuje się głównie w krajach ciepłych, w których występują małe ilości opadów atmosferycznych.
Earth Bag
Konstrukcja worków z ziemią jest niedrogą metodą budowania, wykorzystującą głównie lokalną glebę do tworzenia struktur. Worki wypełnia się glebą a następnie układa jeden na drugi przekładając warstwy drutem kolczastym.
Jeśli chcesz sprawdzić stan budynku przed zakupem lub zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej bądź audytu energetycznego, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e‑mail: biuro@inwentadom.pl lub skorzystania z formularza kontaktowego na stronie: www.inwentadom.pl/kontakt/
Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: „Domy z gliny” ; „20 porad i wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym” oraz „Opłacalność pompy ciepła„.
Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/