Ogrzewanie podłogowe w nowych budynkach staje się powszechne, ale nawet w starszych domach jest ono coraz częściej stosowane. W tym artykule ujawniamy jasne i ciemne strony tego rodzaju ogrzewania. Dzielimy się również informacjami na temat technologii i doradzamy jak dobrać odpowiednią posadzkę.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest warte rozważenia?
W ogrzewaniu podłogowym ciepło unosi się od podłogi ku górze. Pozwala to utrzymać temperaturę pokojową niższą niż w przypadku konwencjonalnego ogrzewania, przy zapewnieniu podobnego komfortu. Ponadto jeżeli grzejniki wymagają temperatury zasilania około 50 ÷ 60˚C, ogrzewanie podłogowe wymaga temperatury około 35˚C. Sprawia to, że „podłogówka” jest idealna we współpracy z pompą ciepła. Wizualnie ogrzewanie podłogowe również wypada lepiej, gdyż nie zaburza wyglądu pokoju widokiem kaloryfera. Pozwala również na bardziej dowolne ustawienie wyposażenia w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania kaloryferowego należy bowiem pamiętać by nie zastawiać kaloryferów meblami. Ze względu na małą cyrkulację powietrza prawie nie powoduje unoszenia się kurzu, co jest dobre dla alergików. Plotka, że ogrzewanie podłogowe nie jest dobre dla osób z problemami z krążeniem w nogach, jest już obalona. W razie wątpliwości warto jednak porozmawiać z lekarzem.
Opłacalność ogrzewania podłogowego
Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego jest droższe od ogrzewania grzejnikowego ale tańsze w eksploatacji. Ze względu na duży obszar, na którym układane są rurki grzewcze, temperaturę roboczą można obniżyć nawet o 15˚C. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości energii i jak wcześniej wspomniano sprawia, że ogrzewanie podłogowe świetnie współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami energii. Niskotemperaturowe źródła energii zwykle bazują na źródłach odnawialnych. W przeciwieństwie do paliw kopalnych zapewniają one niemal darmową energię pochodzącą z przyrody. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się popy ciepła. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, kliknij tutaj.
Ogrzewanie podłogowe a wybór właściwej posadzki
Posadzka jest to wierzchnia warstwa podłogi. Z uwagi na ogrzewanie podłogowe, warto wybierać materiały cechujące się dużą akumulacyjnością cieplną oraz dużym przewodnictwem cieplnym. Z uwagi na te cechy, płytki ceramiczne i kamienie naturalne są najlepszym wyborem do instalacji ogrzewania podłogowego. Jeśli zastosujesz ogrzewanie podłogowe pod drewno, powinieneś wybrać dąb lub orzech. Można również rozważyć niektóre ciężkie gatunki drewna tropikalnego. Wykładziny, laminat lub PCV nadają się do ogrzewania podłogowego – ale muszą posiadać specjalnie oznakowane. Jeszcze kilka lat temu mówiono, że wykładziny i dywany nie nadają się do ogrzewania podłogowego. Producenci dywanów zareagowali opracowaniem specjalnych dywanów, które nadają się do stosowania w systemach ogrzewania podłogowego. Dywany te kosztują jednak nieco więcej pieniędzy i zwykle można je znaleźć tylko w specjalistycznych sklepach. Zwrócić należy również uwagę, czy kleje i zaprawy posadzkowe są dedykowane do podłóg ogrzewanych i posiadają stosowne atesty.
Inne minusy ogrzewania podłogowego
Jedną z wad ogrzewania podłogowego, o której nie wspomnieliśmy jest skomplikowana regulacja. Ogrzewanie podłogowe należy wyregulować indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Wynika to z tego, że w salonie jest inna temperatura komfortu niż w sypialni czy kuchni. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno powierzchnię grzewczą ogrzewania jak również temperaturę czynnika grzewczego. Sprowadza się to do tego, że poszczególne pętle ogrzewania wpięte są do rozdzielacza i tam regulowany jest przepływ czynnika w każdej z nich.
Problemy starszych instalacji ogrzewania podłogowego w istniejących budynkach
W przypadku starszych instalacji ogrzewania podłogowego i plastikowych rur używanych w tamtym czasie, pojawiały się problemy ze szczelnością. Dotyczyło to instalacji, które przestały być używane i tworzywo z których rurki instalacji były wykonane zaczęło się kruszyć. Niestety zakup takiego domu wiązał się będzie z koniecznością wymiany całej instalacji na nową. Ponadto starsze rury z tworzyw sztucznych zwykle nie były odporne na dyfuzję względem tlenu. Mogło to prowadzić do korozji metalowych części systemu i powodować powstawanie szlamu z rdzy w całym systemie grzewczym. W takim przypadku przepłukanie całego systemu stanowi rozwiązanie zastępcze.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest idealne w łazienkach, oranżeriach oraz na schodach i chodnikach. Nieskomplikowany montaż sprawia, że renowacje nie wiążą się z uciążliwym remontem. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwijane jak dywan na jastrychu. Płytki układa się bezpośrednio nad nim. Ogrzewanie energią elektryczną może być rozwiązaniem kosztowym w użytkowaniu. Termostat pozwala na dokładną regulację temperatury oraz czasów włączenia i wyłączenia. Niemniej jednak rachunki za prąd potrafią niejedną osobę przyprawić o zawrót głowy. Pamiętać należy bowiem, że ogrzewanie elektryczne nadal pozostaje jednym z najdroższych sposobów na ogrzanie domu. W zamian za to elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wiąże się z ryzykiem wycieków wody. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób majętnych lub posiadających własną instalację fotowoltaiczną odpowiedniej mocy.
korzyści
- brak widocznego grzejnika;
- ciepło rozkłada się równomiernie w całym pomieszczeniu;
- korzystny pionowy rozkład temperatury;
- idealny dla osób cierpiących na astmę i alergię (ograniczenie unoszenia alergenów);
- dobrze współpracuje z pompą ciepła i innymi niskotemperaturowymi źródłami energii (np. kolektorami słonecznymi).
wady
- wyższy koszt wykonania instalacji podłogowej;
- skomplikowana regulacja;
- elektryczne ogrzewanie podłogowe może powodować wysokie koszty energii elektrycznej;
- podczas wycieku może być konieczne rozkucie podłogi.
Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl
Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Pompa ciepła – wszystko co musisz o niej wiedzieć, Ogrzewanie gazowe kondensacyjne , Ogrzewanie hybrydowe oraz Alergia a właściwy system grzewczy.
Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/