Oszczędzaj gaz ziemny: Te małe zmiany pomogą zmniejszyć zużycie

Gaz ziemny

Na cenę gazu wpływ ma zakończenie dostaw gazu ziemnego przez Rosję i odchodzenia UE od paliw kopalnych. Podpowiadamy, co konsumenci mogą zrobić, ażeby gaz ziemny nie zrujnował portfela.

Najważniejsze fakty w pigułce:

  • UE odchodzi od paliw kopalnych, w związku z czym gaz ziemny będzie coraz droższy.
  • Już teraz przygotuj się do sezonu grzewczego: wykonaj równoważenie hydrauliczne, zaizoluj rury grzewcze, kup inteligentne termostaty grzewcze.
  • Od 2027 r. będzie naliczany nowy podatek do ceny gazu i węgla!

Czy gaz ziemny stanie się dobrem luksusowym?

W 2023 roku do Polski przesłano 21 mld m3 gazu. W I półroczu 2023 roku średnie zużycie gazu w kraju wyniosło 9,3 mld 3 (spadek o 14% rdr). Wpływ na to mogła mieć łagodna zima. Należy uznać, że w normalnych warunkach zapotrzebowanie krajowe wyniesie ponad 20 mld m3 gazu rocznie. W związku z powyższym, weryfikowane są nieeksploatowane złoża gazu ziemnego w Polsce. Zakłada, się powrót do złóż, które nie były eksploatowane z przyczyn ekonomicznych. Szacuje się, że mamy 40 mld m3 gazu, który możemy pozyskać. Jak widać gaz ziemny z krajowych zasobów nie odegra tu znaczącej roli, natomiast pozwoli na jakiś czas uzupełnić niedobory importu gazu. Z kolei eksploatacja dotychczas nieopłacalnych złóż, musi wpłynąć na wzrost ceny tego surowca.

Jak nowy podatek uderzy w mieszkańców Unii Europejskiej

Nowy podatek od ogrzewania gazem i węglem został oficjalnie zatwierdzony przez Unię Europejską jako część systemu ETS 2. Ten system handlu emisjami, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2027 roku. Obejmie on budynki, w tym mieszkania, oraz transport drogowy. Oznacza to, że gospodarstwa domowe używające gazu ziemnego do ogrzewania będą zobowiązane zapłacić nowy podatek. Chociaż dokładna kwota podatku nie jest jeszcze znana, mówi się że będzie to około 45 euro za tonę CO2. Słabo zaizolowane domy jednorodzinne mogą emitować nawet ponad 20 ton CO2 rocznie. W związku z tym gospodarstwa domowe, które nie zainwestują w bardziej ekologiczne źródła ciepła, będą musiały zmierzyć się z wyższymi cenami energii.

Co zrobić, by gaz ziemny nie zrujnował portfela

Gaz ziemny można oszczędzać na wiele sposobów. Nawet przy niewielkich zmianach możesz przyczynić się do poprawy swojej sytuacji ekonomicznej. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, z czego niektóre nie są oczywiste.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Według Agencji Rynku Energii w 2020 roku za wytworzenie 10 procent energii elektrycznej w Polsce odpowiadał gaz ziemny. Możesz zatem zaoszczędzić gaz ziemny, jeśli zużywasz mniej energii elektrycznej. Jest to jedna z mniej oczywistych wskazówek. Oczywiście w konsekwencji obniżysz rachunki za prąd a ten jest już obarczony podatkiem od emisji CO2.

Oszczędzaj gaz ziemny pamiętając o odpowiedniej izolacji budynku

Odpowiednia izolacja termiczna jest kluczowa dla efektywnego zarządzania energią w budynkach, zwłaszcza przy użyciu gazu ziemnego do ogrzewania. Dobra izolacja minimalizuje straty ciepła i zapewnia stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Skuteczna izolacja nie tylko podnosi komfort mieszkania, lecz również zmniejsza zużycie gazu ziemnego, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzystny wpływ na środowisko. Także nowoczesne technologie, takie jak energooszczędne okna i drzwi, zapobiegają utracie ciepła. Warto jest zainwestować w dobrze zaizolowane termicznie drzwi o współczynniku przenikania ciepła U ≤ 1,3 W/m2K. Stolarka przezroczysta z kolei powinna być trzyszybowa i o współczynniku przenikania ciepła U ≤ 0,9 W/m2K.

Utrzymuj szczelność okien i drzwi

Nieszczelne drzwi zewnętrzne i okna zwiększają straty ciepła w domu i mieszkaniu oraz powodują nieprzyjemne przeciągi. Ma to znaczenie jeśli używasz kocioł na gaz ziemny do ogrzewania budynku. Aby sprawdzić uszczelki okien, między ościeżnicą a zamkniętym oknem można włożyć kartkę papieru, bowiem jeśli papieru nie można wyciągnąć, uszczelki prawdopodobnie nie będą wymagały wymiany. Jeśli potrzebujesz dokładnego zbadania nieszczelności, zaleca się wykonanie badania termowizyjnego. Dzięki temu poznasz dokładnie miejsca występujących nieszczelności i poznasz ich przyczyny.

Nie zasłaniaj grzejników, by zaoszczędzić gaz ziemny

Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i meblami! W przeciwnym razie utrudniasz przekazanie ciepła do pomieszczenia, więc może ono nie być ogrzane równomiernie. Każdy grzejnik powinien być dobrze widoczny, aby powietrze w pomieszczeniu mogło swobodnie przepływać wokół niego. Równie ważne jest utrzymanie grzejników w czystości, ponieważ osady kurzu zmniejszają moc grzewczą i mogą powodować podrażnienie błon śluzowych.

Osłona na kaloryfer
Osłona na kaloryfer wygląda estetycznie ale ogranicza przepływ ciepła [autor fot.: Andrew Neel]

Zainwestuj w oszczędny kocioł gazowy lub pompę ciepła

Korzystając z nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, możemy znacząco zwiększyć efektywność ogrzewania, zmniejszając jednocześnie zużycie gazu ziemnego. Regularna konserwacja i czyszczenie urządzeń grzewczych to kluczowe działania, które utrzymują system w optymalnej kondycji. Odpowiednio dobrane i skonfigurowane systemy grzewcze na bazie gazu ziemnego gwarantują komfortowe warunki mieszkalne, a ponadto pozwalają dbać o środowisko naturalne, zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może okazać się przejście na odnawialne źródła energii. Pompy ciepła są już coraz częściej wybieranym źródłem ciepła z uwagi na niskie koszty ogrzewania. Więcej na temat pomp ciepła przeczytasz tutaj.

Odpowietrz instalację centralnego ogrzewania (c.o.)

Jeśli grzejniki nie nagrzewają się w pełni lub jeśli słychać bulgotanie, zwykle powodem jest zapowietrzenie instalacji. System grzewczy musi wówczas zużywać więcej energii do ogrzania pomieszczeń więc gaz ziemny jest marnotrawiony. Lekarstwem jest odpowietrzenie instalacji. Odpowietrzenie instalacji grzewczej pozwala na uniknięcie tych problemów i zapewnia prawidłowe działanie całego systemu grzewczego. Warto pamiętać, że zapowietrzanie się grzejników w nowych instalacjach, po napełnieniu ich świeżą wodą jest typowym zjawiskiem. Uciążliwość tego zjawiska można zmniejszyć zakładając w wybranych miejscach (niekoniecznie tylko przy grzejnikach) tzw. odpowietrzniki automatyczne.

Odpowietrzniki
Odpowietrzniki kolejno: automatyczny na instalacji c.o. przy kotle; automatyczny przy zasobniku c.w.u.; przy kaloryferze [źródło własne]

Regularnie czyść i konserwuj system grzewczy

Regularne czyszczenie i konserwacja systemu grzewczego są kluczowe dla utrzymania optymalnej wydajności i oszczędności gazu ziemnego. Dbaj o odpowiedni przepływ powietrza do i z kotła, co pozwoli uniknąć nadmiernego zużycia paliwa. Warto także regularnie wymieniać filtry, zapewniając czyste powietrze i efektywną pracę systemu. Regularne czyszczenie palników oraz sprawdzanie stanu technicznego wszystkich elementów instalacji grzewczej pozwoli zapobiec ewentualnym awariom i obniżyć koszty eksploatacji. Konserwację powinni przeprowadzać specjaliści. Zagwarantują oni, że system będzie działał efektywnie, co przełoży się na mniejsze zużycie gazu ziemnego i niższe rachunki za ogrzewanie. Dbanie o regularne przeglądy i konserwację to inwestycja w długoterminową oszczędność oraz bezawaryjność systemu grzewczego.

Stosuj czasowe zmniejszenie mocy grzewczej

Szczególny potencjał oszczędności tkwi w kontroli czasu ogrzewania. W większości przypadków można zaprogramować przerwy w ogrzewaniu. Jednym z najbardziej znanych jest tzw. obniżanie temperatury zasilania w nocy. Nowoczesne systemy mają programy tygodniowe, za pomocą których można ustawić osobisty profil ogrzewania na dni powszednie i weekendy. Nie zaleca się planowania całkowitych przerw w ogrzewaniu. Zamiast tego zaleca się stosowanie okresowego obniżenia temperatury. Jeśli bowiem zastosujemy przerwę w ogrzewaniu, wewnętrzne powierzchnie ścian zewnętrznych zbytnio się ochładzają, a ryzyko pleśni gwałtownie wzrasta. Oszczędzając gaz ziemny nie wolno zatem zapominać o innych kwestiach.

Oszczędzaj gaz ziemny dzięki termostatowi na ogrzewaniu

Zawór termostatyczny umożliwia przepływ ciepłej wody przez grzejnik tylko do momentu osiągnięcia żądanej temperatury. Temperatura zależy od osobistych odczuć i użytkowania pomieszczenia. Zazwyczaj wystarczają temperatury od 18°C w sypialni do 21°C w salonie. W nieogrzewanych pomieszczeniach temperatura nie powinna spaść poniżej 16°C – w przeciwnym razie istnieje ryzyko zawilgocenia. Szczególnie zaleca się używanie termostatu programowalnego, który pozwala dostosować temperaturę w domu w zależności od pory dnia i obecności domowników. Taki zawór termostatyczny pozwala bowiem na precyzyjne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, zapobiegając niepotrzebnemu zużyciu gazu.

Jak ustawić manualny zawór termostatyczny?

Podajemy przykład jak prawidłowo ustawić termostat, by zaoszczędzić gaz ziemny. W przypadku standardowego termostatu poziom 2 to około 16° Celsjusza, poziom 3 to około 20° Celsjusza, a poziom 4 to około 24° Celsjusza. Za każdy stopień mniej oszczędzasz około 6 procent na kosztach ogrzewania. Wiele osób ustawia termostat na poziom 5 – tak, aby pomieszczenia rzekomo szybciej się nagrzewały. Nie jest to konieczne. W ten sposób marnuje cię dużo energii, a w pomieszczeniu szybko robi się zbyt gorąco. Wiele osób traktuje też zawory termostatyczne jak zwykłe zawory! Zawór termostatyczny ustawiamy raz na żądaną temperaturę i on sam reguluje przepływ ciepła do kaloryferów w zależności od panujących warunków w pomieszczeniu.

Oszczędzaj gaz ziemny zmieniając nawyki

Prostym sposobem na oszczędność gazu ziemnego jest zachęcanie domowników do noszenia cieplejszych ubrań w chłodniejsze dni zamiast podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Warto zainwestować w wygodne swetry, bluzy i ciepłe skarpety, które zapewnią komfort nawet przy niższych temperaturach. Można również zastosować dodatkowe warstwy odzieży, polarowe bluzy, czy odzież z wełny merino które utrzymają ciepło i są oddychające. Pamiętajmy, że małe zmiany w nawykach codziennych mogą mieć duży wpływ na nasze rachunki oraz ekologię, więc warto propagować tę proekologiczną praktykę wśród swojej rodziny.

Dlaczego gaz jest dostarczany w m³, a rozliczany w kWh?

Niezależnie od tego, czy jest to energia elektryczna, czy gaz ziemny, dostawcy energii obliczają ilość dostarczanej energii. Jednostką tego są kilowatogodziny (kWh). Z kolei w metrach sześciennych (m³) podaje się Ilość dostarczanego gazu ziemnego. Indywidualny pomiar w kWh byłby zbyt czasochłonny. Gaz ziemny zawiera różne ilości energii w zależności od obszaru zasilania. Ilość energii nazywana jest wartością opałową. W zależności od sieci może wynosić od 8,0 do 12,5 kWh na m³. Objętość gazu może się również zmieniać w zależności od temperatury i ciśnienia powietrza. Dostawcy gazu uwzględniają te różnice przy określaniu wartości opałowej.

Prosty przelicznik m3 na kWh w przypadku gazu ziemnego

Gaz ziemny rozlicza się w kWh a dostarcza w m3. Poniższy kalkulator pozwoli szybko przeliczyć jedną jednostkę na drugą. Wystarczy, że na fakturze za gaz odnajdziesz wartość współczynnika konwersji w kWh/m3.

Współczynnik konwersji gazu ziemnego
Współczynnik konwersji gazu ziemnego z faktury PGNiG
Prosty przelicznik jednostek





Faktura za gaz ziemny – jak ją czytać?

Poniżej znajduje się wzór faktury za gaz ziemny zakupiony w PGNiG wraz z objaśnieniem.

Faktura za gaz ziemny z PGNiG
Przykładowa faktura za gaz ziemny [źródło: PGNiG]
  1. Numer konta. Jest to Twój indywidualny numer rachunku dedykowany wpłatom za otrzymane faktury.
  2. Numer klienta. To indywidualny numer przypisany każdemu Klientowi. Służy do identyfikacji w kontaktach z gazownią.
  3. Adres punktu poboru. Miejsce, gdzie pobierasz paliwo gazowe. Pod adresem podany jest numer gazomierza.
  4. Taryfa. Oznaczenie grupy taryfowej, zgodnie z którą jesteś rozliczany (grupy od W-1.1 do W-4). Kwalifikacja do grupy taryfowej zależy od miejsca odbioru paliwa gazowego, a więc od operatora sieci, z której następuje pobór, rodzaju pobieranego paliwa gazowego (gaz wysokometanowy, gaz zaazotowany, gaz propan-butan – powietrze lub gaz propan-butan – rozprężony) i rocznej ilości pobieranego paliwa gazowego.
  5. Wielkość zużycia. Ilość zużytego paliwa gazowego w danym okresie rozliczeniowym.
  6. Cena za paliwo gazowe. Cena netto jednej kilowatogodziny paliwa gazowego. Opłaty te zwykle stanowią 50–60% całego rachunku.
  7. Abonament. Abonament to zryczałtowana opłata stała pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od tego, jaką ilość paliwa gazowego zużyjesz. Zawiera koszty związane z wystawianiem i dostarczaniem faktur, obliczaniem należności, prawidłowością rozliczeń itp.
  8. Opłata dystrybucyjna stała. Są to koszty eksploatacji, monitorowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy niezależnie od zużycia.
  9. Opłata dystrybucyjna zmienna. Jest to opłata za dostarczenie paliwa gazowego o właściwych parametrach jakościowych i w określonych ilościach, naliczana proporcjonalnie do zużycia.
  10. Kwota do zapłaty oraz termin płatności. Suma wszystkich opłat brutto, którą należy zapłacić. Pamiętaj, że za datę wpłaty przyjmuje się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek spółki gazowniczej.

Gaz ziemny a ochrona prywatnych gospodarstw domowych

W przypadku ograniczeń w dostawach gazu ziemnego, gospodarstwa domowe uznaje się za „odbiorców chronionych”. Oznacza to, że gaz ziemny dla konsumentów indywidualnych zostanie wstrzymany w ostateczności. Nie zmienia to faktu, że konsumenci ci muszą liczyć się z dalszym wzrostem cen gazu ziemnego. Jest to również celowa polityka UE, by za pomocą cen paliw kopalnych wymusić odchodzenie od ich stosowania. Wszystko to jest konsekwencją polityki klimatycznej UE. Nie ma tu złotego środka. Albo tani gaz ziemny albo szybkie zorientowanie na ekologię.

Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami. Tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl 

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – 10 wskazówek; Ogrzewanie gazowe kondensacyjneKotły gazowe, Przepływowy podgrzewacz wody – wszystko co musisz wiedzieć oraz Alergia a właściwy system grzewczy.

Inne ciekawe artykuły znajdziesz w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

Scroll to Top