Ogrzewanie staje się coraz droższe. Chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania? Dzięki naszym 10 prostym wskazówkom możesz zmniejszyć zużycie energii bez konieczności modernizacji systemu grzewczego.
Koszty ogrzewania znacznie wzrosły w 2023 roku. Wykres ze strony wysokienapiecie.pl przedstawia przykładowe obciążenie kosztami w różnych latach dla gospodarstwa domowego, które ogrzewa się gazem. W poniższym artykule dowiesz się, jak skutecznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
1. By zaoszczędzić na kosztach ogrzewania prawidłowo ustaw zawór termostatyczny!
Ustaw termostat na żądaną temperaturę pokojową. Jeśli ustawiasz go na wyższą temperaturę niż jest wymagana, niepotrzebnie zużywasz energię. Każdy stopień mniej zmniejsza zużycie o około 6 procent.
Poziom 1 odpowiada temperaturze około 12 stopni. Odległość między każdą kreską na termostacie wynosi około 4˚C, małe linie między każdym z nich oznaczają jeden stopień. Tak więc poziom 5 odpowiada już około 28 stopniom. W salonie przyjemnie jest przy 20˚C, w sypialni często wystarczy tylko 18˚C, w rzadziej używanych pomieszczeniach nawet 16˚C! Temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinna być niższa, w przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania pleśni. Wygodnym rozwiązaniem jest programowalny termostat. Pomoże on zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Możesz na nim ustawić dokładną temperaturę lub godziny, w których chcesz ogrzewać.
2. Odpowietrz instalację i kaloryfery
Kaloryfery nie nagrzewają się równomiernie albo słyszysz bulgotanie? Może to oznaczać, że instalacja grzewcza jest zapowietrzona i w efekcie zużywa się więcej energii. Możesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, odpowietrzając instalację. Za pomocą zaworu odpowietrzającego możesz łatwo samodzielnie wypuścić powietrze z grzejnika. Przed otwarciem zaworu odpowietrzającego umieść pod nim mały pojemnik na wyciekającą wodę i przygotuj szmatkę. Teraz przekręć zawór termostatyczny do końca (zwykle do poziomu 5) i pozwól grzejnikowi się rozgrzać. Następnie na krótko otwórz zawór odpowietrzający, aż powietrze ucieknie i wypłynie tylko gorąca woda. Następnie ponownie szczelnie zamknij zawór. Teraz możesz ponownie przykręcić termostat ustawiając żądaną temperaturę. Sprawdź ciśnienie w instalacji grzewczej przed i po odpowietrzeniu i w razie potrzeby uzupełnij wodę. W budynku mieszkalnym z centralnym ogrzewaniem wymaga to konsultacji z zarządem lub administracją budynku. Jeśli Twój dom ma kilka pięter, zaleca się najpierw odpowietrzenie dolnych grzejników, a następnie przejście do górnych grzejników.
3. Brak mebli i zasłon przed kaloryferem pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania
Nie chowaj grzejników za zasłonami lub meblami, ponieważ wtedy ciepło gromadzi się za nim i nie jest właściwie przekazywane do pomieszczenia. W konsekwencji pomieszczenie nie nagrzewa się równomiernie.
Praktycznie każdy grzejnik powinien być dobrze widoczny. Na przykład, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, sofa powinna znajdować się w odległości co najmniej 30 centymetrów od grzejnika. Zasłony w oknach pod którymi znajdują się kaloryfery nie powinny sięgać do podłogi, ale powinny kończyć się tuż nad kaloryferami. Nie używaj również osłon na kaloryfery a ponadto utrzymuj grzejniki w czystości gdyż zabrudzenie również może zmniejszyć emisję ciepła.
4. Kiedy jesteś poza domem, zmniejsz ogrzewanie
Jeśli nikogo nie ma w domu, nie musi być tam przyjemnie ciepło. Obniżenie temperatury podczas nieobecności pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jeśli jednak nie chcesz każdorazowo przykręcać każdego zaworu termostatycznego z osobna, możesz polegać na termostatach programowalnych. Szybko i łatwo samodzielnie wymienisz termostat – nawet w wynajmowanym mieszkaniu. Nie zaleca się natomiast całkowitego wyłączenia ogrzewania na czas nieobecności. Pomieszczenia zbyt mocno wychłodzone trudno jest zagrzać i wymaga to więcej energii cieplnej. Optymalnie jest utrzymywać temperaturę między 16˚C a 20˚C w pomieszczeniach mieszkalnych.
5. Prawidłowo wyreguluj ogrzewanie
Ludzie zwykle nie zmieniają ustawień systemu grzewczego. W skrajnych przypadkach, system sterowania pozostaje na fabrycznych ustawieniach i nie jest dostosowywany do danego budynku! Jeśli prawidłowo wyregulujesz system grzewczy, możesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania od 10 do 15 procent energii. Najwięcej zaoszczędzisz, korzystając z systemu kontroli czasu, który jest dostosowany do Twoich potrzeb. W większości przypadków można zaprogramować tak zwane czasy opuszczania, na przykład w nocy lub w ciągu dnia – podczas pracy. Dzięki programowi tygodniowemu możesz stworzyć swój osobisty profil ogrzewania. Prawidłowe ustawienie temperatury zasilania wymaga pewnej precyzji. Należy je ustawić na jak najniższym poziomie, zgodnie z krzywą grzewczą. Temperatura powinna być ustawiona na takim poziomie, aby pomieszczenie było wystarczająco ciepłe, gdy zawory termostatyczne są całkowicie otwarte. Specjalistyczna firma chętnie Ci w tym pomoże.
6. Zaoszczędzić na kosztach ogrzewania można izolując wnęki grzejników
Można wiele zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, izolując wnęki grzejników. Szczególnie w starych budynkach można spotkać się z wnękami grzejnikowymi, które nie zostały zaizolowane termicznie. Ze względu na mniejszą grubość ścianki i wysoką temperaturę grzejnika po wewnętrznej stronie ściany, straty ciepła są szczególnie duże. W ten sposób traci się do 90 zł/m2 wnęki grzejnika rocznie! Najlepiej jest zaizolować ściany od zewnątrz ale szczególnie w przypadku budynków zabytkowych, może to okazać się problematyczne. Pozostaje wówczas docieplenie ścian od środka, co wymaga przeprowadzenia specjalnych obliczeń i wykonania projektu docieplenia. Zwykłe docieplenie od środka może bowiem przyczynić się do powstania grzyba z uwagi na niekorzystny rozkład temperatury w przegrodzie i ryzyko kondensacji. Aby uzyskać dalsze oszczędności, dobrze jest, zastosować za grzejnikiem folię aluminiową odbijającą promieniowanie cieplne.
7. Szybko i łatwo zaizoluj rury grzewcze
Izolacja rur grzewczych i armatury grzewczej w pomieszczeniach nieogrzewanych pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania do 80 zł na metrze rury rocznie. Warto więc to zrobić nawet przy zaledwie kilku metrach. Dzięki izolacji rur zapewniasz, że na dłuższą metę nie tracisz ciepła w drodze z piwnicy do domu. Izolacja zwraca się w mniej niż rok! Prace związane z izolowaniem rur są na tyle proste w przeprowadzeniu, że samodzielnie można je wykonać.
8. Uszczelnij okna i drzwi, by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania
Nieszczelne okna lub drzwi zewnętrzne powodują nieprzyjemne przeciągi i generują straty ciepła w budynku. Oto jak szybko i łatwo sprawdzić, czy uszczelki w oknach i drzwiach nadają się do wymiany. Włóż kartkę papieru między ramę a skrzydło i zamknij je. Jeśli nie możesz wyciągnąć papieru, gdy stolarka jest zamknięta, oznacza to, że uszczelka nie wymaga pilnej wymiany. Powtórz ten test w kilku miejscach. W przypadku okien zazwyczaj wystarczy wymienić uszczelkę lub wyregulować skrzydła okienne. Jeśli potrzebujesz dokładnego zlokalizowania nieszczelności, zalecam wykonanie badania termowizyjnego w specjalistycznej firmie. Pozwoli to na ustalenie miejsc nieszczelności oraz określenie czy nie doszło do rozszczelnienia pakietów szybowych i utraty właściwości izolacyjnych okna. Jeśli masz przedsionek, zawsze powinieneś go zamykać w chłodne dni.
9. Zaizoluj skrzynki rolet
Nieizolowane skrzynki rolet stanowią tzw. mostek termiczny w wielu budynkach. Dzieje się tak ponieważ mają bardzo cienkie ścianki a ze względu na swoją konstrukcję nigdy nie będą całkowicie wiatroszczelnie.
Izolację można wykonać za pomocą elastycznej płyty izolacyjnej, która jest montowana w istniejącej puszce. Płyty izolacyjne wykonane z żywicy poliuretanowej lub fenolowej pozwolą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ponieważ mają niską przewodność cieplną. Muszą być przycięte na wymiar i szczelnie zamontowane. W zależności od materiału i grubości izolacji koszty materiału wynosi od 70 do 200 zł/m2. Można również wyposażyć tuleję pasa i szczelinę rolety w uszczelkę szczotkową, aby zmniejszyć nieszczelność.
10. Właściwa wentylacja pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania
Właściwa wentylacja wcale nie jest trudna i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Najważniejsza zasada w sezonie grzewczym brzmi: lepiej wietrzyć kilka razy dziennie pomieszczenia przez 3-5 minut zamiast stosować stałe mikrouchyły. Jeśli to możliwe, otwórz okna całkowicie na kilka minut. W ten sposób powietrze w pomieszczeniu jest szybko wymieniane, a ściany nie wychładzają się wewnątrz. Po ponownym zamknięciu okien kaloryfer musi tylko dogrzać świeże powietrze, a ściany pozostaną ciepłe.
Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami: tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl
Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Pompy ciepła – wszystko co musisz o niej wiedzieć! , Ogrzewanie gazowe kondensacyjne oraz Odlicz termomodernizację od podatku w rocznym zeznaniu PIT!
Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/