Folia grzewcza

Folia grzewcza

Folia grzewcza to materiał przewodzący prąd, który jest zatopiony w warstwie izolatora. Elementy przewodzące z uwagi na wysoki opór przewodzenia, nagrzewają się przekształcając prąd w ciepło. Umożliwia to wygodne ogrzanie całych pomieszczeń. Ale jak właściwie działa folia grzewcza? Jakie typy można rozróżnić i jakie są zalety i wady tego typu ogrzewania?

Folie grzewcze emitują promieniowanie podczerwone

Folia grzewcza jest elektrycznym promiennikiem ciepła, który przekształca elektryczność bezpośrednio w ciepło. Materiały przewodzące prąd elektryczny znajdują się na materiale nośnym. Cienka folia poliestrowa zakrywa elementy i chroni je przed wpływami zewnętrznymi. Materiały przewodzące mają wysoką rezystancję, dzięki czemu będąc pod napięciem nagrzewają się równomiernie. Energia cieplna jest następnie uwalniana do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego. Promieniowanie cieplne natrafia na ciała stałe znajdujące się w pomieszczeniu. Cząsteczki znajdujące się przy powierzchni ciał stałych takich jak ludzka skóra, podłoga, meble czy ściany wibrują wytwarzając ciepło. Słońce również emituje ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, zatem jest to zjawisko naturalne i powszechne.

Obszary zastosowania folii grzewczej na podczerwień

Folie grzewcze stosuje się jako ogrzewanie podłogowe oraz pod tynki lub płyty gipsowe (np. jako ogrzewanie sufitowe). Ze względu na małą grubość, elementy grzejne można kłaść niemal pod każdą wykładziną podłogową bez większego wysiłku. Ma to szczególne znaczenie podczas remontu, kiedy wysokość konstrukcji podłóg jest zwykle bardzo ograniczona. Czasem można się spotkać z samoprzylepną folię grzewczą, co może dodatkowo ułatwić jej montaż.

Elektryczne maty grzewcze i fotowoltaiczne

Interesujące jest zastosowanie folii grzewczej jako ogrzewania podłogowego, gdy pobiera ona energię elektryczną z systemu fotowoltaicznego. W ten sposób można ogrzewać budynek pokrywając zapotrzebowanie z własnej odnawialnej energii elektrycznej. Aby jednak wykorzystać to możliwie najlepiej w domu, należy wyliczyć ilość potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej. Aktualnie biorąc pod uwagę koszt kWh energii elektrycznej oraz samej instalacji, ogrzewanie elektryczne nie jest jednak zalecane.

Różne rodzaje folii

Na rynku istnieją różne rodzaje folii grzewczych. Niektóre dostarczane są w formie rulonu o szerokości jednego metra. Folię z rulonu można przyciąć do odpowiednich wymiarów a następnie obwody połączyć równolegle ze sobą. Istnieją jednak również gotowe elementy grzejne, których docięcie równoznaczne jest z uszkodzeniem całego elementu grzejnego. Folie tego typu kupujemy na konkretny wymiar i montujemy w określonym miejscu.

Różne moce

W zależności od wielkości pomieszczenia i stanu energetycznego budynku ogrzewanie może wymagać bardzo różnych poziomów mocy. Folie można kupić w różnych grubościach oraz o różnych mocach (od 50 do ponad 1000 W/m2) i w ten sposób pokryć zróżnicowane zapotrzebowania pomieszczeń na ciepło. Mając podłogę z laminatu należy dobrać moc foli w taki sposób, aby jej nie uszkodzić. Folie grzewcze o mocy 220 W/m2 pracują zwykle w zakresie 40 ÷ 60 ˚C.

Różne napięcia

Jeśli chodzi o napięcie, istnieją niskonapięciowe folie grzewcze o napięciu 12 woltów (również 24, 36 lub 48 woltów), a także wysokowydajne folie grzewcze o napięciu 230 woltów. Ważne jest, aby właściciel domu kupił odpowiedni transformator do wybranej folii grzewczej. Przekształci on napięcie sieciowe 230 woltów na napięcie wymagane przez folię grzewczą.

Sterowanie folią grzewczą za pomocą termostatu

Aby optymalnie dostosować moc nagrzewnicy elektrycznej do indywidualnych wymagań, folię grzewczą można wyposażyć w termostat. Termostat monitoruje temperaturę w pomieszczeniu i zapewnia, że maty grzewcze załączą się i wyłączą gdy jest to wymagane. W ten sposób folia grzewcza jako ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne lub sufitowe nigdy nie zużywa więcej energii niż jest to konieczne.

Zalety i wady folii grzewczej

Folie grzewcze na podczerwień są cienkie, lekkie i łatwe do układania. Wiele systemów można kupić na metry i łatwo przyciąć na wymiar. Elementy grzejne nadają się do wielu wykładzin podłogowych i przekształcają pochłoniętą energię elektryczną w ciepło niemal bez strat. Dzięki temu działają wydajnie i można je wygodnie kontrolować za pomocą odpowiedniego termostatu. Wadą jest jednak wysokie zużycie energii elektrycznej. Mając na uwadze wysokie koszty sieciowej energii elektrycznej, stosowanie folii grzewczych ma sens w przypadku zastosowania własnej niemal „darmowej” energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Aby jednak ocenić opłacalność tego przedsięwzięcia, warto umówić się z audytorem by obliczył jaki jest czas zwrotu z inwestycji.

Koszty

Zakup i instalacja elektrycznych elementów grzejnych nie zrujnuje naszego budżetu. Wiele dostępnych na rynku mat grzejnych dostępnych jest w cenie 80 do 200 zł za metr kwadratowy. Stałe ogrzewanie tego typu może jednak okazać się kosztowne, jeśli korzystamy z energii elektrycznej z sieci. Z uwagi zatem na sprawność wynoszącą blisko 1 kW energii cieplnej na 1 kW energii pobranej z sieci, jest to wciąż drogi sposób ogrzewania budynków. Sprawdza się on głównie jako system awaryjny lub uzupełniający. Wyjątek mogą stanowić budynki wyposażone we własną instalację fotowoltaiczną. W takim przypadku wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną rekompensuje niski koszt jej pozyskania oraz małe koszty inwestycyjne elektrycznej instalacji grzewczej. Należy jednak pamiętać, że mały koszt folii grzewczych skutkować będzie wysokimi rachunkami za prąd lub wiązać się będzie z koniecznością inwestycji w odpowiednio dużą instalację fotowoltaiczną.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

Jeśli chcesz dobrać odpowiednią pompę ciepła lub potrzebujesz rzetelnie wykonanego audytu energetycznego, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl

Scroll to Top