Energia elektryczna z OZE prawie za darmo

Energia elektryczna z OZE

Darmowa energia elektryczna na wyciągnięcie ręki?

Energia elektryczna z OZE. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym na własnym dachu lub w ogrodzie jest to możliwe. Po spadku cen ogniw FV średni czas zwrotu inwestycji wynosi ok. 8 – 10 lat, więc później cieszymy się „zieloną” energią elektryczną praktycznie za darmo. Przełomowe było wprowadzenie bilansowania rocznego energii elektrycznej z OZE. Nadprodukcję energii latem można oddać do sieci, natomiast zimą przy mniejszej własnej produkcji energii, tę zmagazynowaną w sieci można odebrać.

Brak funduszy to żaden problem

Teraz okazuje się, że środki na fotowoltaikę można pozyskać w formie pożyczki bez zabezpieczenia, którą spłacamy z oszczędności. Coś takiego oferuje nam Bank Ochrony Środowiska oraz PKO BP. Środkami z pożyczki można sfinansować zarówno same panele, jak i potrzebne materiały i robociznę. Po trzech miesiącach od momentu otrzymania kredytu, trzeba przedstawić rachunki związane z inwestycją.

Dodatkowe korzyści na energii elektrycznej z OZE są ogromne

Wydatki na termomodernizację budynków jednorodzinnych, elektrownie słoneczną, wymianę źródła ciepła, docieplenie budynku czy wymianę stolarki mogą być ponadto odliczone od podstawy opodatkowania do kwoty 53 tys. zł. Jeśli podatnik rozlicza się według 18 % stawki PIT, to maksymalnie zyskuje się 9540 zł. W przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego przeciętna elektrownia słoneczna ma moc 5 kW i kosztuje ok. 25 tys. zł. Po odliczeniu ulgi podatkowej inwestycja kosztuje już tylko 20,5 tys. zł. Dodatkowo dostępność nisko oprocentowanego kredytu, który można spłacać z oszczędności, pomaga w podjęciu decyzji. Elektrownia słoneczna spłaca się sama.

Korzyści jest więcej, dzięki rządowej dopłacie

Zapewne osoby fizyczne rozważające zainwestowanie środków w instalację fotowoltaiczną zainteresuje rządowa dopłata. Jest to zachęta w wysokości 5000 zł, którą rząd w ramach programu „Mój prąd” daje osobom, które wykonały instalację fotowoltaiczną. Bez zbędnej biurokracji czy nerwów można zatem odzyskać taką kwotę składając prosty wniosek wraz z kopią faktury oraz dokumentem potwierdzającym przyłączenie do sieci. Dzięki temu własna instalacja nie kosztuje już 25 tys. zł ani nawet 20,5 tys. zł ale zaledwie ok. 15,5 tys zł.

Okres zwrotu z inwestycji najlepszą rekomendacją

Zakładając, że gospodarstwo zużywa energię elektryczną za 200 zł miesięcznie, zatem 5kW instalacja zwróci się w przeciągu 6,5 roku: 15500zł / (200zł * 12 m-cy) = 6,45 roku. Oznacza to, że zainwestowane pieniądze zwrócą się po 6 latach, natomiast po tym okresie korzystamy z własnej tj. darmowej energii elektrycznej. Jeśli ceny energii elektrycznej wzrosną, czas zwrotu będzie jeszcze szybszy. Energia elektryczna z OZE jest najlepszą inwestycją. Żadna lokata bankowa czy fundusz inwestycyjny nie zagwarantuje takiej stopy zwrotu w tak krótkim czasie.

Jeśli chcesz uzyskać fachową poradę dotyczącą termomodernizacji lub uzyskać informacje nt. instalacji fotowoltaicznej na Twoim dachu, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Pompy ciepła, ale czy to się opłaca? , Ulga termomodernizacyjna oraz Alergia a właściwy system grzewczy.

Baner inwentadom

Zobacz również: Ocena nieruchomości przed zakupem, opinie i ekspertyzy budowlane, odbiory budowlane, nadzory inwestorskie, przeglądy okresowe budynków.

Strona główna: www.inwentadom.pl

Scroll to Top