Nowoczesne ogrzewanie gazowe kondensacyjne jest jednym z najbardziej wydajnych systemów grzewczych w historii. Oczywiście dobrze dobrana i zamontowana pompa ciepła, może okazać się lepszym rozwiązaniem. Co jednak, gdy budynek jest już podłączony do sieci gazowej a koszty inwestycyjne nie pozwalają na zastosowanie OZE? O tym kiedy warto rozważyć ogrzewanie gazowe kondensacyjne dowiesz się z tego artykułu.
Ile energii zaoszczędzisz przy ogrzewaniu gazowym kondensacyjnym?
Niezależnie od tego, czy masz kocioł wiszący czy stojący, 20-letnie ogrzewanie gazowe marnuje prawie połowę zużytego paliwa. Brak regulacji pogodowej generuje 12% stratę ciepła. Słabo izolowane przewody odpowiadają za 8% strat energii. Straty rezerwowe kotła gazowego stanowią kolejne 8%. Ponadto budynek traci około 21% energii wskutek niewykorzystania odzysku ciepła ze spalin. Zatem ogrzewanie gazowe kondensacyjne może zaoszczędzić dużo energii, a tym samym pieniędzy.
Chroń swoje życie i zdrowie!
Ogrzewanie gazowe kondensacyjne jest rozwiązaniem sprawdzonym. W przeciwieństwie do kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, kotły kondensacyjne są dużo bezpieczniejsze. Nie dochodzi bowiem do mieszania się powietrza z pomieszczenia z powietrzem w kotle. Likwiduje to ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia). Czad (tlenek węgla) to bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz, który może ulatniać się z urządzeń grzewczych. Powstaje on w procesie spalania paliw i jest przyczyną zatrucia w Polsce około 4000 osób rocznie. Około 50 przypadków rocznie to zatrucia śmiertelne a około 2000 osób doznaje trwałych szkód na zdrowiu.
Ogrzewanie gazowe kondensacyjne a oszczędność pieniędzy
Duża oszczędność energii w stosunku do „zwykłych” kotłów gazowych wynika z funkcjonalności technologii kotła kondensacyjnego. Podczas spalania gazu oprócz ciepła, powstają spaliny a ogrzewanie gazowe kondensacyjne potrafi to wykorzystać. Ciepło zawarte w spalinach jest odzyskiwane i wprowadzane do systemu grzewczego. Kolejną zaletą ogrzewania kondensacyjnego jest to, że moc można modulować. Oznacza to, że można go elastycznie dostosować do odpowiedniego zapotrzebowania na ciepło. Wysokie temperatury zasilania w tym przypadku również nie są wymagane. Jednak podczas instalacji kotła kondensacyjnego zwykle należy przewidzieć renowację komina. Aby kondensat ze spalin go nie uszkodził, jego wnętrze musi być wykonane ze stali kwasoodpornej lub specjalnych tworzyw sztucznych.
Gdy gaz z sieci nie płynie, czyli o LPG w zbiornikach
W przeciwieństwie do gazu ziemnego, skroplony gaz (LPG) nie potrzebuje żadnych rur. Dlatego można go stosować w dowolnym miejscu, niezależnie od istniejących sieci zasilających. Stanowi on alternatywę dla każdego, kto nie ma połączenia z siecią gazową. Skroplony gaz ropopochodny przechowuje się w zbiornikach umieszczonych w ogrodzie, pod lub nad ziemią. Skroplony gaz skrapla się pod niskim ciśnieniem, by zmniejszyć jego objętość. Dlatego do przechowywania potrzebne są stosunkowo małe pojemniki. Przy braku dostępu do gazu sieciowego, może to być ciekawą alternatywą, biorąc pod uwagę wysoką wydajność ogrzewania gazowego kondensacyjnego. Ponadto gaz spala się prawie bez pozostałości, takich jak sadza, popiół lub drobny pył. Jest również nietoksyczny, dlatego można go stosować nawet na obszarach ochrony wód.
Ogrzewanie gazowe kondensacyjne plus energia słoneczna
Nowoczesne kotły kondensacyjne można łączyć z instalacją solarną. Nawet powierzchnia kolektora słonecznego wynosząca pięć metrów kwadratowych wystarcza na pokrycie 60 procent rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę czteroosobowego gospodarstwa domowego. Jeśli system solarny obsługuje również ogrzewanie, wymagana jest powierzchnia kolektora odpowiednio większa. Takie rozwiązanie może zaoszczędzić od 10 do 15 procent gazu.
Ogrzewanie gazowe kondensacyjne w układzie hybrydowym
Kotły kondensacyjne można łączyć również z odnawialnymi źródłami energii. Dla przykładu ogrzewanie gazowe kondensacyjne i pompa ciepła mogą stanowić dobry duet. W takim przypadku pompa ciepła działa przez większość czasu a gdy nastaną największe mrozy, załącza się kocioł gazowy. Stanowi on wówczas tzw. źródło szczytowe. Aby osiągnąć oszczędności, inwestycję należy dobrze zaplanować. Obliczenia najlepiej powierzyć sprawdzonemu audytorowi energetycznemu, który dobierze odpowiednie kotły i pompy do potrzeb budynku. Więcej na temat ogrzewania hybrydowego przeczytasz w artykule: https://www.inwentadom.pl/ogrzewanie_hybrydowe/
Koszt nowego ogrzewania gazowego kondensacyjnego
Jeśli właściciele domów zastąpią swój stary system ogrzewania gazowego kotłem kondensacyjnym, będą musieli zapłacić od 3500 do 24000 zł. W zależności od długości komina, jego koszt ze stali nierdzewnej będzie kosztował od 2000 do 5000 zł. Jeśli ma zostać również zainstalowany system solarny, koszty znacząco rosną. Dlatego właściciele domów powinni zdecydowanie wykorzystać fundusze na nowe ogrzewanie gazowe kondensacyjne, aby obniżyć koszty inwestycji. Na tę chwilę warto rozważyć złożenie wniosku o bezzwrotną dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z programu mogą korzystać właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl
Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Pompa ciepła – wszystko co musisz o niej wiedzieć!, Pompy ciepła, ale czy to się opłaca? , Ulga termomodernizacyjna oraz Czyste Powietrze – koszty kwalifikowane.
Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/