Sporo osób szuka lepszych sposobów ochrony przed potencjalną transmisją COVID-19 drogą powietrzną. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, wiele produktów jest promowanych jako skuteczne urządzenia do wdrożenia w domach i firmach. Tymczasem filtr HEPA wykorzystany w wentylacji budynku skutecznie zmniejszenia ryzyko związane z wirusami krążącymi w powietrzu.
Filtr HEPA czy MERV?
Skrót MERV oznacza minimalną wartość raportowanej wydajności. Ocenę MERV otrzymują zwykle produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Jednostką uprawnioną do nadawania oceny jest American Society of Heating, Refrigeration, and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE). Jest to standard stosowany w USA i raczej mało popularny w Europie. Zdarzyć się jednak może, że firma oferująca „cudowny filtr” przeciwko COVID-19 posługuje się pojęciem MERV. Takie zabiegi są czysto marketingowe i wprowadzają klientów w błąd. Przyjrzyjmy się zatem klasyfikacji filtrów.
Jak widać, filtry HEPA odpowiadają najlepszym filtrom MERV (17 – 20) i najlepiej radzą sobie z ochroną przed zanieczyszczeniami powietrza.
Może zamiana filtra HEPA na MERV 13?
Jeśli urządzenie wentylacyjne lub klimatyzacyjne posiada filtr MERV 8, jego zamiana na filtr MERV 13 jest krokiem we właściwym kierunku. MERV 13 wychwytuje więcej cząstek niż filtr MERV 8 powszechnie stosowany w amerykańskich urządzeniach. Jednak nie jest tak dobry w wychwytywaniu małych cząstek wielkości wirusa, jak HEPA. MERV 13 uwięzi mniej niż 75% cząstek powietrza o wielkości 0,3-1,0 mikrona (koronawirus ma 0,1 mikrona). Trudno jest również w wielu istniejących systemach HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) zastosować MERV 13 ze względu na zwiększone obciążenie wentylatora. Drobniejsze cząsteczki odkładające się na filtrze, mogą w rzeczywistości znacznie zmniejszyć przepływ powietrza lub uszkodzić wentylator. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy system nie jest zaprojektowany do obsługi tego typu filtra. W takim wypadku jedynie wymiana całej centrali na taką, która posiada filtr HEPA jest rozsądnym rozwiązaniem.
Filtr HEPA chroni przed wirusami
Tutaj właśnie pojawia się filtr HEPA – wysokowydajny filtr powietrza, który jest zasadniczo najlepszym rozwiązaniem w świecie filtrów. Wszystkie filtry HEPA mają ocenę MERV 17 i wyższą. Filtr HEPA z oceną MERV 17 zatrzyma 99,97% cząstek powietrza o wielkości 0,3-1,0. Filtr HEPA skutecznie wychwytuje cząstki, takie jak wirusy, co sprawia, że są one używane w szpitalnych salach operacyjnych. W obliczu zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19 i innych zarazków, zastosowanie filtrów powietrza typu HEPA w budynku może być uzasadnione. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar wirusa (0,06-0,12 mikrona); im bardziej wydajny jest filtr, tym lepiej. Skuteczność ochrony powietrza przed wirusami i bakteriami można zwiększyć poprzez zastosowanie jonizacji powietrza oraz naświetlania ultrafioletem UVC.
Problem z zastosowaniem filtru HEPA w istniejącej wentylacji mechanicznej
W przypadku istniejących bezfiltracyjnych systemów HVAC lub wyposażonych w filtry niższej sprawności, zastosowanie filtru HEPA może okazać się problematyczne. Problem jest podobny jak w przypadku zamiany filtra MERV 8 na MERV 13 lub wyższy. Filtr HEPA jest zbyt gęsty, aby wdrożyć je do istniejących systemów HVAC opartych o słabsze wentylatory. Poza wymianą całej centrali wentylacyjnej, sposobem na dodanie filtracji chroniącej przed wirusami jest zastosowanie samodzielnego systemu filtracji powietrza. System taki powinien posiadać filtr HEPA z własnym dedykowanym wentylatorem zaprojektowanym pod kątem zwiększonej mocy i obciążenia dostosowanych do typu filtra. Inwestycja w system filtracji HEPA z pewnością przyczyni się do zapewnienia czystego powietrza i zmniejszy zagrożenie epidemiologiczne w budynku.
Jeśli chcesz zlecić wykonanie badania jakości powietrza w budynku, ekspertyzy budowlanej lub audytu energetycznego, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e‑mail: biuro@inwentadom.pl
Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Zmęczony? Może to uczulenie na roztocza! , Alergia a właściwy system grzewczy oraz Domy z gliny.
Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/