Ogrzewanie hybrydowe pozwoli zaoszczędzić twoje pieniądze.

Ogrzewanie hybrydowe

Inteligentna technologia ogrzewania w duecie lub trio

Kiedy zbliża się renowacja ogrzewania, wielu właścicieli domów jest zagubionych. Pozostać przy starym źródle energii? Wykorzystać energię odnawialną? Zmienić całkowicie system grzewczy? Ogrzewanie hybrydowe jest dobrym rozwiązaniem dla już użytkowanych budynków. Istota działania jest prosta. System hybrydowy to połączenie kilku źródeł ciepła w jeden sprawny system grzewczy. Na przykład uzupełnia istniejące ogrzewanie gazowe lub olejowe o nowe źródło, którym może być pompa ciepła.

Połącz zalety różnych systemów i oszczędzaj

Ogrzewanie hybrydowe – zwane także systemem hybrydowym lub ogrzewaniem biwalentnym – jest wysoce wydajne. Ogrzewanie takie łączy zalety różnych źródeł energii i systemów grzewczych można łączyć. W tego typu ogrzewaniu można zintegrować ze sobą kotły na paliwa stałe oraz nowoczesne systemy bazujące na odnawialnych źródłach energii. W szczególności pompy ciepła doskonale współpracują z kotłami olejowymi oraz gazowymi. Wydajność pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury źródła, wówczas można załączyć kocioł gazowy wspomagając pracę pompy. Praca kotła na paliwo stałe ogranicza się wyłącznie do ekstremalnych sytuacji panujących zaledwie przez krótki czas w trakcie sezonu grzewczego.

Jak zoptymalizować ogrzewanie hybrydowe

Ogrzewanie hybrydowe nie musi się składać wyłącznie z dwóch połączonych źródeł ciepła. Możliwe są również trzy lub więcej elementów w systemie grzewczym. Idea ogrzewania hybrydowego polega na tym, by każdy element grzewczy działał w optymalnym zakresie, czyli wtedy, gdy ciepło może być wytwarzane najskuteczniej. Na przykład pompa ciepła lub system solarny pracuje większość czasu, podczas gdy ogrzewanie gazowe lub olejowe przy największych mrozach.

Ogrzewanie hybrydowe idealne do istniejących budynków

Ogrzewanie hybrydowe jest idealne do starych budynków, ponieważ system grzewczy można rozbudowywać krok po kroku. Ale nawet jeśli teoretycznie można połączyć ze sobą wiele źródeł energii, dobre planowanie jest podstawą! Należy zadbać o należyte funkcjonowanie, a przede wszystkim energooszczędność hybrydowego systemu grzewczego. Dlatego właściciele domów, którzy eksperymentują z ogrzewaniem hybrydowym, powinni najpierw omówić swoje plany z audytorem energetycznym. Nie każda bowiem kombinacja jest korzystna, a system ogrzewania musi być dopasowany do budynku, by koszty ogrzewania były niskie. Wszystkie elementy, które mają zostać uzupełnione w późniejszym czasie, należy zaplanować już na początku. Przykładowo zbiornik buforowy miał wystarczające króćce pozwalające na przyłączenie.

Wykorzystaj zasobnik ciepłej wody w ogrzewaniu hybrydowym

Podczas gdy klasyczny kocioł jest zwykle centralnym systemem ogrzewania hybrydowego, zasobnik ciepłej wody jest jego sercem. Pełni on rolę magazynu energii cieplnej. Nagrzewnica gazowa lub olejowa, instalacja solarna, pompa ciepła lub kominek z płaszczem wodnym dostarczają nadmiar ciepła do zasobnika. Jego pojemność zależy od potrzeb grzewczych budynku. Ciepłą wodę zgromadzoną w zasobnik ciepłej wody można wykorzystać w grzejnikach lub kranach. Duża część wymaganej energii może być wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, w przejściowych miesiącach wiosennych i jesiennych. Z pewnością takie podejście jest przyjazne dla środowiska i naszych portfeli. Dopiero gdy temperatura w zbiorniku spadnie poniżej określonego poziomu, włącza się ogrzewanie gazowe lub olejowe.

Przykłady możliwych kombinacji w ogrzewaniu hybrydowym

  • Ogrzewanie węglowe, gazowe lub olejowe i energia słoneczna
  • Ogrzewanie węglowe, gazowe lub olejowe i kominek z płaszczem wodnym
  • Pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne
  • Pompa ciepła i ogrzewanie gazowe

Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl lub skorzystania z formularza kontaktowego na stronie: www.inwentadom.pl/kontakt/

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Pompy ciepła, ale czy to się opłaca? , Premia termomodernizacyjna oraz Alergia a właściwy system grzewczy.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/