Kotły gazowe

Kotły gazowe

Systemy ogrzewania gazowego są chętnie stosowane. Nic dziwnego, kotły gazowe są nowoczesne, bardzo wydajne i niedrogie. Ponadto można je łączyć z odnawialnymi źródłami energii, a także mogą być stosowane w starych budynkach w ramach modernizacji i renowacji. Również nie są uciążliwe w eksploatacji, w pełni zmechanizowane i nie pozostawiają odpadów.

Jak działają kotły gazowe

Gaz ziemny, podobnie jak ropa naftowa, jest paliwem kopalnym. Wydobywa się go z wnętrza ziemi i dystrybuuje rurociągami, następnie doprowadza do kotła rurą podłączoną do sieci gazowej. W kotle gaz zapala się i podgrzewa wodę. Produkty spalania gazu nazywamy spalinami. Spaliny odprowadzane są przez komin, podczas gdy gorąca woda jest wykorzystywana w domu.

Kotły gazowe czystsze niż olej

Emisje dwutlenku węgla z gazu ziemnego są nieco ponad 30% niższe niż z oleju opałowego. W trakcie spalania gazu ziemnego nie powstaje sadza ani popiół. Sprawia to, że ryzyko pożaru jest mniejsze niż w przypadku spalania węgla. Jednak gaz ziemny również przyczynia się negatywnie do zwiększenia efektu cieplarnianego i zmian klimatu. Spaliny zawierają bowiem szkodliwe substancje, które nie pozostają bez wpływu na środowisko.

Postaw na wysokosprawne kotły kondensacyjne

Najnowocześniejsze kotły gazowe bazują na odzysku ciepła z kondensatu. Kondensat stanowią skroplone na chłodnej powierzchni komina spaliny powstające w procesie spalania gazu. Wydajność ogrzewania gazowego kondensacyjnego jest zatem szczególnie wysoka. Takie ogrzewanie osiąga sprawności znacznie przekraczające 100%. Jest to możliwe, ponieważ standardowe wydajności nie odnoszą się do ciepła spalania, ale do (niższej) wartości opałowej. Grzejniki gazowe kondensacyjne mogą zastąpić stały kocioł a w porównaniu do nagrzewnic gazowych mogą zaoszczędzić dużo paliwa.

Kotły gazowe nie zajmują wiele miejsca

Kondensacyjne kotły gazowe nie zajmują więcej miejsca niż inny podgrzewacz gazowy. Kotły gazowe są dostępne zarówno jako urządzenia stojące, jak i wiszące. Szczególnie kompaktowe urządzenia nie wymagają oddzielnego zbiornika ciepłej wody i pasują do małych nisz, dlatego są popularne jako element ogrzewania podłogowego. W przypadku kotłów kondensacyjnych nie ma również potrzeby projektowania specjalnej kotłowni a wiszący kocioł można ukryć w zabudowie. Rury odprowadzające spaliny z kotła wykonuje się z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Zgodnie z polskimi przepisami – przy zachowaniu pewnych warunków – może ona odprowadzać spaliny poprzez ścianę boczną budynku. Można więc zrezygnować z wykonania drogiego komina lub można go użyć w trakcie modernizacji do ukrycia przewodu spalinowego.

Nowe inwestycje i modernizacja budynków istniejących

Kotły gazowe do niedawna były pierwszym wyborem w trakcie modernizacji, a także do nowych budynków. Są wygodniejsze w eksploatacji i bardziej ekologiczne niż kotły węglowe oraz tańsze w zakupie od pomp ciepła. Oczywiście konieczne jest połączenie z siecią gazową. Alternatywą jest spalanie LPG ze zbiornika, jednak jest to rozwiązanie mniej ekonomiczne. Kotły gazowe są dostępne zarówno dla dużych budynków mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych lub małych mieszkań. W zależności od zamierzonego zastosowania określa się wielkość modulacji i maksymalna moc kotła.

Kotły gazowe generują stosunkowo niskie koszty ogrzewania

Ogrzewanie gazowe bez zasobnika ciepłej wody jest dostępne od około 4000 zł, zasobnik w razie potrzeby można dokupić za około 2000 zł. Nawet bieżące wydatki związane z konserwacją nie należą do wysokich. Nagrzewnice gazowe wymagają niewielkiej konserwacji, a kontrole przewodów spalinowych przeprowadza się co roku. Niestety gaz jest paliwem kopalnym i ceny gazu po 2022 roku podlegały znacznym wzrostom.

Wpływ kotłów gazowych na środowisko

Spalanie gazu jest bardziej przyjazne dla środowiska niż spalanie węgla. Ponadto istnieje również możliwość spalania biogazu, który jest jeszcze bardziej ekologicznym paliwem niż gaz ziemny. Wszystkie nowoczesne kotły gazowe przystosowane są do spalania biogazu. Szczególnie przydatne jest łączenie kotłów gazowych z systemami solarnymi lub pompami ciepła. Gazowe kotły kondensacyjne można również łączyć z systemami wentylacji z odzyskiem ciepła. Gazowe kotły kondensacyjne nadają się zatem jako część hybrydowego systemu grzewczego.

Podsumowując

Nie bez powodu kotły gazowe są chętnie wybieranym rodzajem ogrzewania. Od lat zyskują coraz większy udział w rynku, ponieważ konsumenci – całkiem słusznie – są przekonani o ich licznych zaletach. Jedynie w ostatnich latach odnotowuje się mniejsze zainteresowanie kosztem pomp ciepła, które są bardziej perspektywiczne.

Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu energetycznego lub uzyskać fachową poradę w zakresie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych czy termomodernizacji, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl 

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Pompa ciepła – wszystko co musisz o niej wiedzieć , Ogrzewanie gazowe kondensacyjne oraz Zalety i wady ogrzewania akumulacyjnego.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

Scroll to Top