Dotacja NFOŚ będzie dla kościołów, szpitali, muzeów, domów studenckich i obiektów zabytkowych, ale czy zainteresowani zdążą z nich skorzystać?
Do kogo adresowana dotacja NFOŚ
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje uruchomić w dniach 12-20.09.2019r. nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Chodzi o program 3.4 pn.: „Ochrona atmosfery Budownictwo energooszczędne. Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Z programu będą mogły skorzystać szpitale, zakłady opiekuńczo – lecznicze, zakłady pilęgnacyjno-opiekuńcze, hospicja, muzea. O dotację mogą się starać również podmioty prowadzące domy studenckie oraz podmioty będące właścicielem budynku wpisanego do Rejestru zabytków, kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe.
Na co można pozyskać bezzwrotną dotację
Pieniądze mogą zostać przeznaczone na ocieplenie budynku, wymianę stolarki, przebudowę systemów grzewczych, wymianę systemu wentylacji i klimatyzacji. Pozyskaną dotację NFOŚ będzie można również wykorzystać na odnawialne źródła energii, przygotowanie dokumentacji technicznej w tym audytów energetycznych, likwidację zawilgocenia i jego skutków czy wymianę oświetlenia na energooszczędne.
Brak regulaminu może stanowić problem
Problem w tym, że podmioty zainteresowane powinny już kompletować dokumentację i zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku. Niestety nie ma jeszcze regulaminu naboru. Aby zdążyć z wnioskiem, warto już teraz podjąć odpowiednie kroki. Z nieformalnych informacji jakie udało mi się uzyskać, regulamin nie powinien odbiegać znacząco od poprzedniego regulaminu. Mamy tu na myśli program priorytetowy o podobnie brzmiącej nazwie, który miał miejsce w 2017 r. Wówczas nie wszyscy zdążyli złożyć wnioski i czekali na kolejny nabór, który właśnie się zbliża.
Nabór 2019 za nami…. (dopisek z listopada 2019 r.)
Gdy to piszę, nabór zakończył się już niemal 2 miesiące temu. Regulamin, o którym wyżej pisałem został podany do wiadomości na ok. dwa tygodnie przed zakończeniem naboru. Było to wydarzenie bez precedensu. W poprzednich latach regulaminy ukazywały się dużo wcześniej. Wielu inwestorów poczuło się oszukanych przez rząd i jednostkę jemu podległą czyli NFOŚiGW. My już wcześniej przystąpiliśmy do wykonania audytów energetycznych więc te 2 tygodnie to był czas intensywnych zmian w istniejących już audytach, aby dopasować je do regulaminu programu. Udało się nam tego dokonać.
Nie warto czekać do samego końca
Wielu inwestorów kontaktowało się z nami po upublicznieniu regulaminu, prosząc byśmy sporządzili audyt energetyczny. Niestety okres 2 tygodni jest zbyt krótki, by można było dobrze wykonać audyt energetyczny. Musieliśmy odmówić wielu instytucjom i firmom, które nie posłuchały naszej rady i czekały z audytem do samego końca. Zatem już dzisiaj podpisujemy umowy i przystępujemy do realizacji audytów, do kolejnego programu. Kolejny nabór prawdopodobnie odbędzie się w 2021 roku. Zachęcamy zatem do kontaktu z nami, gdyż dotacja NFOŚ daje możliwość pozyskania dużych pieniędzy na termomodernizację, odnawialne źródła energii i wymianę starych kotłów.
Jeśli chcesz uzyskać fachową poradę dotyczącą termomodernizacji lub uzyskać informacje nt. audytu energetycznego, zachęcamy do kontaktu z nami – tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl
Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: „20 porad i wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym„; „Pompy ciepła, ale czy to się opłaca?” oraz „Fotowoltaika„.
Więcej na temat audytu energetycznego budynku na potrzeby uzyskania dotacji do termomodernizacji przeczytasz tutaj: https://www.inwentadom.pl/audyty-energetyczne-budynkow-i-lokali/