Jak sprytnie kupić dom

jak kupić dom

Aby kupić dom sprytnie trzeba wykazać się nie tylko bystrością i umiejętnością negocjacji lecz również taktem i wrażliwością. Zatem podajemy jedenaście porad i wskazówek, z których możesz skorzystać planując zakup domu.

1. Wyszukaj oferty nieruchomości bez pośredników

W rzeczywistości jest to logiczne, ale z nieświadomości lub braku doświadczenia często zwracamy się do pośredników. Kto szuka domu, najlepiej niech skupi się na ofertach nieruchomości bez pośrednictwa, aby zaoszczędzić pieniądze. Niestety zakup domu przez biuro nieruchomości nie da nam również gwarancji, że wszystko jest w porządku. Ciekawą opcją jest wyszukanie oferty na własną rękę a następnie poproszenie inżyniera budownictwa o ocenę nieruchomości przed zakupem.

2. Zakup domu poniżej wartości rynkowej

Awaryjna sprzedaż często wiąże się z dużym potencjałem oszczędności. W takich przypadkach nieruchomość musi zostać szybko sprzedana, ponieważ obecni właściciele nagle potrzebują gotówki lub przeprowadzają się na tyle daleko, że nie mogą pozwolić sobie na częste powroty. Aby przyspieszyć ten proces, nieruchomości są często oferowane po cenach poniżej obecnych poziomów rynkowych. Jeśli jesteśmy przekonani, że cena jest atrakcyjna, lepiej nie zwlekać z podjęciem decyzji zbyt długo. Niższa cena może jednak wynikać z poważnych wad budynku. W tym wypadku również warto dla spokoju zamówić ocenę nieruchomości przed zakupem, którą wykona uprawniony inżynier budowlany.

3. Dobre negocjacje pomagają sprytnie kupić dom

Negocjacje są ogólnie dozwolone i często uwieńczone sukcesem. Ważne jest, aby postępować umiejętnie. Okazuj zainteresowanie nieruchomością, ale nie za dużo. Bowiem jeżeli sprzedawca ma wrażenie, że jego kontrahent jest zdeterminowany do nabycia nieruchomości, zamiar udzielenia rabatu ulegnie zmniejszeniu. Nie chodzi o to by kupić dom, ale by zrobić to w sposób korzystny dla obu stron. Czasem można rozważyć zatrudnienie zawodowego negocjatora, który pomoże nam zakupić wymarzony dom w korzystnej cenie.

4. Szanuj uczucia sprzedawcy

Nie popełniaj powszechnego błędu, krytykując nieruchomość i zaniżając jej potencjał. Zalety sprzedawanej nieruchomości są dobrze znane jego właścicielowi a ponadto jest bardzo prawdopodobne, że jest z nią emocjonalnie związany. Krytyka zatem sprawia, że jesteśmy postrzegani jako intruz i sprzedawca może się źle do nas usposobić. Może wówczas nie być skłonny sprzedać nam nieruchomość w niższej cenie. Nie oznacza to, że nie możemy mówić otwarcie o zauważonych problemach, jednak nie należy wyszukiwać usterek na siłę.

5. Zyskaj przychylność sprzedawcy

Zamiast krytyki lepiej pokusić się o niewymuszone i szczere uznanie. Pozyskanie sprzedawcy to pozyskanie partnera w biznesie. Im lepsze wrażenie zrobimy i zyskamy przychylność sprzedawcy, będziemy mogli liczyć na to, że chętniej opuści nam cenę i zaoferuje dodatkowe korzyści (np. dodatkowe wyposażenie kuchni). Natomiast pożegnanie się w przyjaźni zmniejszy ryzyko, że po otrzymaniu kluczy zobaczymy wyrwane gniazdka i zdemontowaną zabudowę kuchenną.

6. Bądź szczery, wyartykułuj swoje potrzeby i zadawaj pytania

Właścicielowi zależy na sprzedaży nieruchomości a tobie na jej zakupie, jednak masz swoje uzasadnione wymagania i obawy. Warto zatem podzielić się nimi ze sprzedawcą i pytać o wszystko co ma dla ciebie istotne znaczenie. Proponuję również zapytać sąsiadów o jakość powietrza w zimie, poziom hałasu, dostępność komunikacji oraz szkół, sklepów i przychodni. Bez względu na to co usłyszymy, warto potwierdzić to osobiście lub zapytać niezależne osoby. Lepiej podejmować decyzje na chłodno i po dogłębnej analizie.

7. Nie ignoruj przyszłych kosztów związanych z eksploatacją

Koszty nieruchomości mogą być związane głównie z kosztami eksploatacyjnymi i remontami. Aby nie „wpakować się na minę” warto upatrzoną nieruchomość obejrzeć razem z doświadczonym inżynierem budowlanym specjalizującym się w ocenie stanu technicznego budynków i wykonywaniu świadectw charakterystyki energetycznej. Osoba taka oprócz uprawnień budowlanych powinna zatem posiadać specjalne uprawnienia certyfikatora energetycznego. Należy pamiętać, że koszty eksploatacji budynku w okresie jego użytkowania mogą przewyższyć wartość samej nieruchomości.

PORADA:

To czy inżynier posiada uprawnienia certyfikatora energetycznego łatwo sprawdzić można w specjalnie w tym celu stworzonym rejestrze Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na stronie https://rejestrcheb.mib.gov.pl/

8. Nie lekceważ drobiazgów

Z pozoru niewinna plama wilgoci na ścianie lub stropie może wskazywać na poważny problem nieszczelności. Jeśli zatem pojawi się choćby najmniejsza wątpliwość, warto jest skorzystać z usług ww. inżyniera budownictwa. Koszt takiej usługi jest bowiem niewspółmiernie niski w stosunku do możliwych strat z tytułu występujących nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że wykazanie wady na nieruchomości nie musi jej dyskwalifikować ale z pewnością może stanowić mocny argument do wynegocjowania niższej ceny. Jeśli natomiast przyjmiemy wyjaśnienia sprzedawcy nie konfrontując tego ze specjalistą, wypada nam liczyć wyłącznie na jego szczerość.

9. Nie masz pewności – zamów operat szacunkowy u rzeczoznawcy majątkowego

Jeśli chcesz kupić dom lub inną nieruchomość, najlepiej zamówić operat szacunkowy u rzeczoznawcy, aby ostatecznie nie zaoferować zbyt dużej kwoty. Operat szacunkowy jest bowiem autorską opinią rzeczoznawcy na temat wartości nieruchomości. Bazuje on na cenach ofertowych podobnych nieruchomości w tej okolicy. Oczywiście jeśli dana nieruchomość ma same zalety a jej wartość nieznacznie odbiega od operatu, warto nie czekać, jednak większa różnica powinna dać nam do myślenia. Warto jednak pamiętać, że operat szacunkowy w najlepszym razie opiera się na stanie wizualnym. Oznacza to, że wycena podana w operacie nie uwzględnia faktycznego stanu technicznego budynku, a rzeczoznawca nie ma kompetencji do jego ustalenia.

10. Podpisz umowę na dobrych warunkach

Prawdopodobnie sprzedawca będzie miał gotowy wzór umowy, jednak umowa powinna być jasna, rzeczowa i korzysta dla obu stron. Jeśli masz wątpliwości warto jest je rozwiać u prawnika lub inżyniera budownictwa posiadającego doświadczenie w umowach budowlanych. Wielu inżynierów budownictwa jest przygotowanych pod kątem sporządzania oraz oceny umów o roboty budowlane i umów dotyczących sprzedaży nieruchomości (np. umów deweloperskich). Często wiedza inżyniera budownictwa pełniącego np. rolę kierownika kontraktu, przewyższa w tym względzie wiedzę przeciętnego prawnika. Wszak to właśnie kierownik kontraktu ma stale do czynienia z konstruowaniem i podpisywaniem tego typu umów. Inżynier budownictwa może pracować jako kierownik budowy, kierownik kontraktu, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant/konstruktor itp. Należy zatem zapytać czy jego doświadczenie i wiedza jest odpowiednia, by pomóc w ocenie zapisów umownych.

11. Udokumentuj stan nabycia

Warto zaznaczyć w umowie, że nabycie nieruchomości następuje w stanie niepogorszonym, istniejącym na dzień sporządzenia dokumentacji zdjęciowej, stanowiącej załącznik do tejże umowy. Warto zatem udokumentować stan nieruchomości możliwie jak najdokładniej, by nie dopuścić do przykrych niespodzianek.

Grafika na podstawie komedii „Przeprowadzka” (1988)

Jeśli chcesz sprawdzić stan budynku przed zakupem, zlecić wykonanie ekspertyzy budowalnej lub audytu energetycznego zachęcamy do kontaktu z nami. Tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl 

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: „20 porad i wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze w gospodarstwie domowym”, „Jojo – CZYLI JAKI JEST EFEKT ODBICIA” oraz „ALERGIA A WŁAŚCIWY SYSTEM GRZEWCZY”.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

1 thought on “Jak sprytnie kupić dom”

Comments are closed.

Scroll to Top