Fotowoltaika

Fotowoltaika

Oszczędzaj pieniądze dzięki własnej energii słonecznej

Fotowoltaika rewolucjonizuje sposób, w jaki pozyskujemy energię. W artykule zgłębimy tajniki tej innowacyjnej technologii, omawiając korzyści, wybór sprzętu i perspektywy na przyszłość.

W skrócie:

  • Wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca jest najtańszym sposobem jej pozyskania;
  • Fotowoltaika może zaspokoić 100% Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną;
  • Średnio od 25÷35% produkcji energii ze słońca pokrywa bieżące potrzeby energetyczne budynku;
  • Za sprawą przepisów prawnych, nadmiar energii nie przepada. Jest przesyłany do sieci, skąd może być bezpłatnie odebrany w późniejszym czasie lub jest odsprzedawany;
  • Trwałość instalacji fotowoltaicznych wynosi ponad 30 lat;
  • Na panele słoneczne (fotowoltaiczne) oraz osprzęt dobrych producentów udzielana jest gwarancja na 25 lat.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaka jest trwałość instalacji fotowoltaicznej
  • Dlaczego warto samemu zainwestować w instalację fotowoltaiczną
  • jakie są przywileje dla osób fizycznych decydujących się na mikroinstalacje PV
  • Jak zwiększyć wykorzystanie własnej energii elektrycznej
  • Na ile fotowoltaika jest przyjazna środowisku

Najtańsza energia elektryczna

Najtańszą energią elektryczną jest ta, wyprodukowana z energii słonecznej. Trudno w to uwierzyć, ale ceny ogniw fotowoltaicznych znacznie spadły. Teraz niemal każdy może pozwolić sobie na własną elektrownię słoneczną. Ogniwa fotowoltaiczne produkują elektryczność z darmowej energii słonecznej. Każde gospodarstwo domowe może zmniejszyć znacząco swoje rachunki za prąd, bowiem zwykle różnica w rachunkach sprawia, że fotowoltaika zwraca się po kilku latach. Po tym okresie cieszymy się niemal darmową energią elektryczną.

Fotowoltaika – trwałość

Niegdyś fotowoltaika stanowiła ciekawą acz kosztowną nowinkę techniczną. Pionierami w tej dziedzinie są Niemcy, bowiem w latach ’90 XX wieku, zaczęli oni dotować tego typu instalacje. Dzięki rozwojowi tej technologii poprawie uległy sprawności ogniw fotowoltaicznych. Wraz ze stopniowym spadkiem cen ogniw i rosnącą ceną energii, popyt na nie wzrastał, więc to doprowadziło do upowszechnienia tej technologii oraz drastycznego spadku cen. Badania pokazują, że pierwsze instalacje fotowoltaiczne w Niemczech nadal sprawują się dobrze. Pomimo, iż ich wiek dochodzi lub przekracza 30 lat, ich sprawność nadal jest satysfakcjonująca.

Gwarancje i sprawność instalacji z upływem czasu

Jednak jak wszystko, tak też i ogniwa fotowoltaiczne mają swoją trwałość. Dzisiaj markowi producenci oferują 25-letnią gwarancję na swoje panele, gwarantując wydajność na określonym poziomie, natomiast waha się on w granicach 85%. Dobry audytor powinien brać ten spadek wydajności w czasie pod uwagę, gdy wylicza instalację adekwatną do potrzeb inwestora. Na falownik renomowanej firmy również można uzyskać 25 lat gwarancji od producenta – warto o to zapytać sprzedawcę.

Instalacje z podzespołów nieznanych producentów lub tzw. „no name”

Wydawanie niemałych pieniędzy na instalację zmontowaną z kiepskich i usterkowych podzespołów, mija się z celem, bowiem nawet jeśli taka instalacja będzie tańsza o 20% od tej złożonej ze sprawdzonych podzespołów renomowanych firm, nie warto ryzykować. Firma oferująca tego typu rozwiązania szybko zniknie z rynku, gdy instalacje zaczną ulegać awarii. Niektórzy chińscy producenci zwykle zmieniają często nazwę, zatem nie ponoszą odpowiedzialności za swoje produkty. Na rynku istnieją również renomowane chińskie firmy, jednak te dają co najmniej 12-letnie gwarancje oraz istnieją na rynku wiele lat.

Fotowoltaika – dlaczego warto zainwestować w instalację

Przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwraca się po okresie ok. 6 – 10 lat i może działać nieprzerwanie przez co najmniej 30 lat. Jest to zatem wyśmienita inwestycja, przynosząca wymierne korzyści finansowe.

Zakładając, że dom o powierzchni 130m2 z 4 osobową rodziną zużywa 7500 kWh energii elektrycznej, zatem przeprowadzimy porównanie. Energia elektryczna zużywana jest na centralne ogrzewanie ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej z pompy ciepła, oświetlenie i zasilenie urządzeń elektrycznych.

Koszt energii elektrycznej z sieci:

7500 [kWh] x 0,39 [zł] = 2925 zł / rocznie

Przy 25% wykorzystaniu energii z instalacji fotowoltaicznej, dla zaspokojenia potrzeb rodziny jej wielkość powinna wynieść co najmniej 8,9 kWp, aby cena takiej instalacji wraz z montażem „na gotowo” wyniosła tylko ok. 28.000 zł (po uwzględnieniu odliczenia 18% z podatku i 5000 zł w ramach bonusu „Twoje Energia”).

Fotowoltaika – Czas zwrotu z instalacji

Na powyższym przykładzie czas zwrotu instalacji wynosi niecałe 10 lat (28.000 [zł/rok] / 2.925 [zł] = 9,6 lat). Instalacja jest zmontowana na markowym sprzęcie o 25 letniej gwarancji, zatem bez problemu będzie pracował ponad 30 lat. Oznacza to, że będzie produkował darmową energię elektryczną ze słońca jeszcze przez ponad 20 lat od chwili gdy cała instalacja się spłaci!

Biorąc pod uwagę rosnące ceny elektryczności (średnio o 2% rok rocznie), czas zwrotu zapewne okaże się jeszcze lepszy. Jest to wyśmienita informacja dla osób planujących montaż fotowoltaiki. Już teraz widać, że cena energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej może być 3x tańsza, niż energii z sieci.

Przywileje dla osób fizycznych decydujących się na mikroinstalacje

Bezzwrotna dotacja

Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd”. Gospodarstwa domowe mogą otrzymać 5000 zł bezzwrotnej dotacji, jeśli zdecydują się na wykonanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej o wielkości od 2 kW do 10 kW. Wnioski składa się w NFOŚiGW już po zrealizowaniu inwestycji.

Fotowoltaika a odliczenie od podatku

Osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego mogą odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, jak również na ich montaż. Odliczyć od podatku można maksymalnie 53 tys. zł. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie natomiast podlegać odliczeniu w kolejnych latach. Nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony bez względu na to w jaki sposób się rozliczamy.

Jak zwiększyć wykorzystanie własnej energii elektrycznej

28 czerwca 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej podpisał ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r o odnawialnych źródłach energii (OZE). Są tam bardzo korzystne zapisy. Mówią one o tym, że energię elektryczną, którą nie zużyjemy na bieżące potrzeby a która pochodzi z naszej instalacji, możemy „zmagazynować” w sieci elektroenergetycznej. Nie ma zatem konieczności montowania kosztownych akumulatorów. Gdy natomiast potrzebujemy energii elektrycznej a nasza instalacja nie produkuje jej w wystarczającej ilości (np. w nocy lub w zimie), wówczas 80% „zmagazynowanej” energii możemy odebrać nie płacąc za nią. Jest to tzw. system upustów polegający na rocznym bilansowaniu energii. Dzięki temu możemy uniknąć płacenia za prąd firmie energetycznej.

UWAGA: SYSTEM UPUSTÓW OBOWIĄZUJE WŁAŚCICIELI INSTALACJI ZGŁOSZONYCH DO KOŃCA 2021 ROKU!

Bezproblemowe włączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci

Gdy zainstalujemy fotowoltaikę, elektrownia zobowiązana jest na własny koszt wymienić licznik energii, zatem otrzymujemy tzw. inteligentny licznik (zwany również dwukierunkowym). Wystarczy proste zgłoszenie, które zwykle składa w naszym imieniu firma montująca instalację, aby podłączyć instalację do sieci. Licznik ten mierzy ile energii przesyłamy do sieci a ponadto ile energii odbieramy z powrotem. Dzięki temu rozwiązaniu przy dobrze dobranej instalacji, możemy cieszyć się własną „darmową” energią elektryczną przez cały rok.

Fotowoltaika – stań się bardziej niezależny energetycznie

Kto wie, jakie będą ceny energii elektrycznej za pięć, za dziesięć, a nawet trzydzieści lat? Oczekuje się, że przynajmniej tak długo nasz system fotowoltaiczny będzie dostarczał zieloną energię elektryczną. Dopóki będziemy korzystać z własnej energii elektrycznej ze słońca, wówczas wzrost ceny energii elektrycznej przez następne dziesięciolecia nie będzie nas dotyczył. Energia słoneczna zawsze będzie kosztowała nas tyle samo.

Na ile fotowoltaika jest przyjazna środowisku

Musimy wsiąć pod uwagę cały węgiel, który możemy zaoszczędzić zastępując tanią energią słoneczną. W Polsce elektrownie produkują prąd z węgla, zatem nie jest to obojętne dla środowiska. Klimat jest bezcenny. Energia słoneczna to w 100% czysta energia elektryczna, zatem bez emisji CO2 i odpadów nuklearnych. Występuje wszędzie i jest praktycznie niewyczerpywalna. Jeśli zastąpisz kocioł pompą ciepła, dom przestanie być uciążliwy dla środowiska a twój portfel na tym skorzysta.

By zacząć oszczędzać, podejmij konkretne działania

Zatem śmiało:

  • Jeśli mieszkasz we własnym domu lub planujesz założyć instalację do firmy, wówczas fotowoltaika prawie zawsze jest opłacalna: umów się na spotkanie z audytorem energetycznym i sprawdź czasy zwrotu inwestycji oraz przewidywane oszczędności na rachunkach,
  • Znajdź sprawdzonego dostawcę i instalatora oferującego markowe podzespoły, a ponadto zapłać tylko 8% VAT za instalację z montażem,
  • Instalując fotowoltaikę skorzystaj z rządowej dopłaty do instalacji w wysokości aż 5000 zł oraz odpisu 18% wartości instalacji od podatku PIT do kwoty 54000 zł!
  • Planując instalacje powyżej 10 kW sprawdź, czy są programy finansujące inwestycję w formie dotacji lub pożyczki, z której chciałbyś skorzystać.

Jeśli chcesz dobrze dobrać instalację fotowoltaiczną do swoich potrzeb lub potrzebujesz uzyskać fachową poradę, zachęcamy do kontaktu z nami: tel.: 570 058 524; e-mail: biuro@inwentadom.pl

Polecamy również inne nasze artykuły z tej serii: Ogrzewanie gazowe kondensacyjneKotły gazowePrzepływowy podgrzewacz wody – wszystko co musisz wiedzieć oraz Alergia a właściwy system grzewczy.

Pozostałe nasze artykuły znajdują się w dziale „blog” na stronie: www.inwentadom.pl/blog/

Scroll to Top